Sosyal Medya YouTube

YouTube’un Yeni Reklam Formatı|6 Saniyelik Bumper

YouTube, dünya devi video ve müzik kanalı yeni reklam formatı sayesinde kullanıcılarını mest etmeye hazırlanıyor. YouTube’un yeni reklam formatı 6 saniyelik Bumper, reklamların izleyici ve dinleyiciler tarafından bloke eylemini sonlandırmayı hedefliyor. 

Edinilen ilk bilgilere göre, YouTube akıllı telefon kullanıcılarının reklam nedeniyle yaşadığı hızlı erişim problemini ortadan kaldırmak amacıyla, 6 saniyelik Bumper reklam formatını uygulayacak.

Neden Bumper?

youtubeun-yeni-reklam-formatı-6-saniyelik-bumper

YouTube videolarını izleyen 18-49 yaş aralığındaki kullanıcıların büyük çoğunluğunun videoları ilk önce mobil cihazlardan izlemesi nedeniyle, değişen video alışkanlığına adapte olunabilecek yeni bir reklam ihtiyacının doğması  YouTube‘un 6 saniyelik yeni Bumper reklam formatını geliştirmesine sebep olmuştur.

Bumper Reklam Özellikleri

  • Bumper reklamları  sadece  mobil odaklı olarak 6 saniyelik gösterim özelliğine sahip olacak.
  • Bumper reklamları kullanıcılar tarafından geçilemez; çünkü Bumper reklamlarını içeren videolar In-Stream (Yayın-içi) reklam yapısına uygun olarak kullanım içerecek.
  • Bumper, Gösterim ve Görüntülenme maliyeti bakımından farklılık içerecek. Yani Görüntülenme Başına Maliyet yerini Bin Gösterim Başına Maliyet’e bırakacak.
  • YouTube Bumper reklamları Mayıs ayı itibariyle tüm reklam verenler tarafından kullanılabilecek.

Bumper reklam özelliğini aşağıdaki video ile deneyimleyebilirsiniz.

YouTube’un yeni reklam formatı 6 saniyelik Bumper, mobil kullanım oranındaki artışların reklam kanallarının yönetimi konusunda ne kadar etkili olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor diyebiliriz. Zira her YouTube kullanıcısı gibi bizlerde reklam kuşağından bir hayli sıkılmıştık. Bumper videoların kısa sürede olumlu etkileşim sağlayabileceğini öngördüğümüzü içtenlikle söyleyebiliriz. Daha nice Bumper’lı videolarda buluşmak dileğiyle… Teşekkürler YouTube! 🙂

Kaynak: Insıde Adwors

 

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author