Sosyal Medya

Yöneticilik mi Liderlik mi ? [Güncellendi]

Yönetici ve lider olmak günümüzde en fazla karıştırılan başlıklardan biridir. KOBİlerden yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de bu karışıklık. Kim yönetici? Kim Lider? Ben yönetici miyim yoksa lider miyim?

Yönetici ve lider olmak günümüzde en fazla karıştırılan başlıklardan biridir. KOBİlerde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de bu karışıklık. Kim yönetici? Kim Lider? Ben yönetici miyim yoksa lider miyim?

Peki, kim yöneticidir, kim liderdir? ,Yönetici ile lider nasıl yol almalıdır? Görev tanımları nelerdir?

Lider ve yönetici el el ,sırt sırta olma mecburiyetindedir. Lider ve yönetici aynı şey değildir ancak birbirini tamamlayan zorunlu bağlılıkları vardır. Herhangi iş süreçlerinde ayrı olarak adımlar atılması dâhilinde çözümü zor problemler yaşanmaktadır.

“Aşırı mürekkep baskıda farklı çizim sitiline ve okunmamasına sebep olur”

Yönetici, işi planlayan, organize ve koordine eden kişidir. Lider, işe canlılık kazandıran ve motivasyon eden kişidir. 1989 da yazılan “On Becoming a Leader” kitabında Warren Bennis, Yöneticilik ve liderliği listelemiştir;

             “Yönetici İtekler,  Lider çeker”

  • Yönetici tayin eder, Lider yenilikler yapar.
  • Yönetici Kopyadır ,Lider Orijinaldir.
  • Yönetici devam ettirir, Lider geliştirir.
  • Yönetici sisteme ve yapıya odaklıdır, Lider insanlara odaklıdır.
  • Yönetici kontrol üzerinde itimat sağlar, Lider güvene sebep olur.
  • Yönetici kısa mesafeli görüşe sahipti, Lider, uzun mesafeli derin görüşe sahiptir.
  • Yönetici Ne zaman? Nasıl? sorularını sorar, Lider Ne? ve Neden? sorularını sorar.
  • Yönetici örnek alınandır, Lider kaynaktır.
  • Yönetici despottur, Lider kişiseldir.
  • Yönetici doğru işler yapar, Lider doğruları yapar.

Bir fabrikada çalışan ustabaşı için yönetici veya lider kendi bölümü çok şey kazandırmayabilir. Onun iş sıralaması, emirlere uymak, doğru kişinin atanması ve iş takibi için yeterlidir. Ancak, yeni bir iş yeri ( yeni ekonomi) için, çalışanın bilgilerinin yüksek olan bir yerde ve fabrikanın hangi çarkında daha uzun iş görebilecek kişiler ele alınılırsa yönetici ve lider burada kolay ayrıştırılamayabilir. Bu durumda yönetici işlerin organizasyonu sağlamalı, sadece en yüksek verimi ele almamalı bunun yanında yeteneklerini ve verimliliklerini geliştirmek ve motivasyon sonuçlarını hesaplamak durumdadır. Lider(ustabaşı) ise gelecek olan listeyi takibi ve koordinasyonu ile doğruları uygulamalıdır.

Yönetici  insanları “ yönetmek” değildir,Görevi, insanlara öncülük etmektir ve hedefi üretken özgü güçlü ve her bireyi  bilgili yapmaktır. Lider, yapılması gereken işlevlerde ekibine ve yöneticisine destek olarak işleri koordine edip yanlışsız sonuçlanmasını sağlamaktır.

Yazar Hakkında

Melissa Atilla

New York Touro College Business Management and DataBase mezunu. New York'da İşletme yöneticiliği üzerine çalıştı. Şu anda bir bilişim şirketinde İş Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor ve İngilizce Öğretmenliği yapıyor.