Sosyal Medya

Yolculuk Tweetleri

Birçoğumuz metrobüste, arabada, otobüste ,tramvayda tweet atıyoruz. Trafik, otobüsün kalabalık olup olmaması, otobüste gazete okuyan yaşlı biri, taksi şoförünün çok konuşması, özellikle köprü trafiği, iş çıkış saatlerinde yaşanan kazalar, uçağın rötar yapması v.b. konularda tweet yazan birçok kişiyle karşılaşmışsınızdır.

Birçoğumuz metrobüste, arabada, otobüste ,tramvayda tweet yazıyoruz. Trafik, otobüsün kalabalık olup olmaması, otobüste gazete okuyan yaşlı biri, taksi şoförünün çok konuşması, özellikle köprü trafiği, iş çıkış saatlerinde yaşanan kazalar, uçağın rötar yapması v.b. konularda tweet yazan birçok kişiyle karşılaşmışsınızdır.

Özellikle işe gitme zorluğu sırasında dünyada dereceye girdiğimiz İstanbul içinde yolculuk yapanların yazdığı tweetler sürekli artıyor. Örneğin 500T hattıyla ilgili bir twitter hesabı bile var. Hesap sahibi @500Tistanbul ile ilgili yaptığı seyahatlerle ilgili esprili bir şekilde tweet yazıp takipçilerini bilgilendiriyor. Bunlar arasında seçtiklerim;

Zalimin Metrobusu varsa, sevenin 500T si var pehhh!
Bir 500T’ye binmek, bin nasihatten iyidir!
500T de iğne atsan yere düşmüyor!
500T durağa yanasirken Viyana’yı kuşatır gibi tüm kapılarına saldırilip içeri girmeye çalışılır!
Kahvaltının yıldızı Nutella ise, emniyet Şeridi’nin de yıldızı 500T dir.

500T Twitter Hesabı: https://twitter.com/#!/500Tistanbul
Tumblr Hesabı            : http://500t.tumblr.com

Trafiğin sürekli olarak arttığı İstanbul’da bu tarz tweetler sürekli artıyor. Trafik durumu ile sürekli bilgi veren hesaplarda mevcut. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü bünyesinde sürücü ve yolcuların bilgilendirilerek,seyahatlerine rehberlik edilmesi amacı ile hizmet veren TKM @4444154 hesabıyla sürekli takipçilerini yol durumu hakkında bilgilendiriyor.

Mashable 12/01 ile 12/11 tarihleri arasında Amerika’da kış seyahati yapan Twitter kullanıcılarının twetlerini analiz edip harika bir infografik oluşturmuş. 12/01 ile 12/11 tarihleri arasında seyahat ile ilgili 21.071 adet tweet yazılmış. Bu tweetlerin 13.194 tanesi seyahat methodu (otobüs,uçak,metro v.b.) ile ilgili yazılan tweetler. 7.317 tanesi ise twitter kullanıcılarının hangi otele gitmek veya kalmak istedikleriyle ilgili. 560 tanesi ise rezarvasyonlar hakkında yazılan tweetler. Analiz sadece Amerika için yapılmış.

Ülkemiz için  değerlendirirsek bu tweetlerin %50’sinden fazlası trafik için olurdu sanırım. Analizi daha detaylı incelediğimizde belediyelerin ve  turizm firmalarının twitterı daha etkin kullandıklarında daha iyi hizmet verebileceklerini de görüyoruz. Büyükşehir belediyesi için konuşursak eğer @4444154 hesabı belediye için artı bir hizmet ama neden hala otobüs ve metrobüsteki LCD ekranları bu tarz hizmetleri anlatmak için kullanmıyorlar anlamış değilim. Seyahat ederken seyahat durumu, methodu ve oteller için bilgi veren kullanıcılar hangi firmayı tercih ettiklerini olumlu yada olumsuz şekilde yazıyorlar.

Turizm firmaları hakkında yazılan olumlu tweetler twitter hesabı olan turizm firması için artı bir pazarlama kozu, olumsuz twitlerde twitter hesabı olan turizm firmaları için mutlu edilmeye hazır müşteri adayları.

İnfografiğe göre Amerika’da twitterda kendisinden en fazla bahsedilen havayolu şirketleri sırasıyla Delta, Virgin, Jet Blue, Southwest, Amerikan Airlines. Daha detaylı bilgi almak için infografiği inceleyebilirsiniz. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayın. Aşağıdaki infografik dijital pazarlamacılar ,seyahat firmaları ve monitoring servisi veren ajanslar için çok ama çok şey anlatıyor.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen