Bloglar

Yeni Nesil Kariyer Sitesi : İşkolig

Şirketleri daha yakından tanımak, şirkete girmeden o şirketin maaş politikalarını, çalışma koşulları hakkında bilgileri, hatta ofis fotoğraflarını tek bir noktadan görebilmek ve karşılaştırabilmek önemli bir fırsat…

Şirketleri daha yakından tanımak, şirkete girmeden o şirketin maaş politikalarını, çalışma koşulları hakkında bilgileri, hatta ofis fotoğraflarını tek bir noktadan görebilmek ve karşılaştırabilmek önemli bir fırsat. Bu fırsatı gören ve yakın zamanlarda yayın hayatına başlayan bir internet sitesi işkolig.com şeffaf yapısıyla dikkat çekiyor.

Şirketler hakkında yapıcı şekilde bilgi sunmayı hedefleyen sistem aslında Amerika’da glassdoor.com, Ortadoğuda ise bayt.com gibi başarılı örneklerini gördüğümüz; şirketler hakkında merak edilenleri yayınlayan bir kariyer portalı.

Bu serviste, şirketlerdeki farklı pozisyonlardaki maaş aralıkları ve yan hakların yanında çalışanların memnuniyetleri, şirketleri hakkındaki yorumları ve ofis fotoğrafları da yayınlanıyor. Beta versiyonuyla açık olan sitede üyelik ücretsiz, üstelik üyelik hiçbir özlük bilgisini paylaşmanızı gerektirmiyor.

Çalışma modeli olarak “give to get”(Paylaş – Faydalan) yaklaşımını benimseyen İşkolig’de, üye olabilmek ve yayınlanan içeriğe ulaşabilmek için sizin de paylaşımda bulunmanız gerekiyor. Bir başka deyişle diğer üyeler tarafından girilmiş maaş bilgilerinden derlenen ücret aralıklarına erişebilmek için sizin de maaş veya şirket hakkında yorumlarınızı paylaşmanız gerekiyor. Kişi gizliliğinin ön planda tutulduğu sitede, üyelerden isim, soyisim veya şirket mail adresi gibi kişisel bilgiler istenmiyor. Maaş gizliliğinin hasas bir konu olduğunun farkında olunduğundan , sitede kişilerin kimliğinin tespit edilmesini engellemek için bir çok önlem ve uyarı bulunuyor.

Alanında yeni olan her girişimin karşılaşacağı zorluklardan birisi: güven. Maaş veya şirket hakkındaki yorumları paylaşmanın da yapıcı olduğu sürece hem kulllanıcılara hem de şirketlere çok faydalı olacağını düşünüyorum. İşkolig’in beta versiyonundan bile görünüyor ki  aslında bu konuda başarılılar. İşkolig, şimdiden datanın gerçekçiliği, hiçbir özlük bilgisinin üyelikte istenmemisi, maaşından kişiyi belirlemenin mümkün olmayacağı sistematik çözümleri ile kullanıcılarının güvenini kazanmış gibi duruyor.

Türkiye’de kariyer siteleri genellikle iş aramak için başvurulan bunun dışında login olunmayan siteler. İşkolig.com bu alanda şirketleri şeffaflaştırarak başarılı bir iş yapmış durumda. Şirketleride bu işe ikna ederse harika bir iş çıkarırlar.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen