Sosyal Medya

Biz Daha Yenisini Yapana Kadar En Yenisi Bu!

Apple sonunda yeni ipad modelini tanıttı. Önceleri iPad 3 mi gelecek ? iPad HD mi?  Söylentilerin hepsi yine boş oldu, ve  ‘ The New iPad ’ karşınızda!

 

Aslında ‘iPad 3’ ismi şeklinde çıkması beklenen bir olguyken Apple şaşırtıcı bir şekilde ‘The New iPad’ ismini vermesi ilginç. Seri bozumu oluyor bence. Apple’ın yeni Türk lirası sendromu gibi ‘The New iPad’ ismi olarak cihazını tanıttı.Biraz garipsedim diyebilirim.

Yeni ipad diğerine göre ebatları hemen hemen aynı. Yeni iPad sadece 0.6 mm daha kalın olmuş.Yani görsel bir yenilik yok. Cihaz aynı görüntüde. Ama cihazın fiziği bana kalırsa halen iyi değil.

Şimdi işin kimyasına geçelim;

Özellikler ;

Retina Display:

Bu özellik resimleri olduça net ve gerçekçi gösteriyor.Ekran çözünürlüğü ve piksel yoğunluğunu arttırması harika oldu. iPhone’larda bu özellik var. Sonunda yeni iPad’e bu özellik eklenmiş oldu. Çokta güzel oldu.

Yeni iPad’in ekranının çözünürlüğü 2048 x 1536 piksel, ve de inç başına 264 piksele (ppi) sahip. Bu da Yeni iPad’in ekranında, 3.1 milyon gibi korkunç bir sayıda piksel bulunmasına neden oluyor.

Yeni iPad’in Retina ekranını destekleyen 4 çekirdekli, A5x isminde yeni bir işlemci bulunuyor. Bu işlemci hem ekran ve grafik işlemlerinde daha iyi performans gösteriyor, hem de pil tüketiminde cimri davranıyor.

Kamera (Fotoğraf ve Video Çekim):

Yeni iPad’de iyileşen diğer bir donanım da kamerası. İlk nesil iPad’de hiç kamera yoktu. Kamerayla ilk olarak iPad 2 tanışmıştı, fakat kameralarının çözünürlüğü düşük diye eleştiri almıştı.

Apple yeni iPad’de arka kamerayı epeyce iyileştirmiş ve iSight ismini verdiği bu kamerayı 5 Mega Piksel‘e çıkarmış ve lens sayısını arttırmış. Muazzam bir çekim kalitesi artık yeni ipad’te var diyebiliriz.

 

4G LTE:

Yeni iPad ile ilgili kullanıcıların kafasını kurcalayacak konulardan bir tanesi 4G LTE.

Ülkemizde 3G teknolojisi  var. (3. Generation). Yeni iPad’lerde ise çok az ülkede kullanılan 4G teknolojisini barındırıyor.

4. Nesil de,çok daha yüksek hızlarda mobil internet erişimi sunan teknolojilerin genel adı. LTE de, 4G ailesi içindeki bir teknoloji. Şu an için de çok az ülkede yaygın. Aktif olarak kullanılan ülkeler az. Ülkemizde ise halen test aşamasında. Ne zaman ülkemizde operatörler 4G teknolojisine geçer bilinmiyor.

Personal Hotspot (Kişisel Erişim Noktası):

Kişisel Erişim noktası iphone sahiplerinin yararlanabileceği bir özellik. Bu özellik cihazımızdaki mobil internet hizmetini başka cihazlara kablosuz ağ üzerinde paylaştırmaya yarıyor.(Laptop, iPad, iPhone vs.)

Voice Dictation:

Apple şaşırtıcı bir şekilde Siri’yi yeni ipad’e koymadı! Onun yerine ‘’Speech to text’’ diye tabir edilen sesi yazıya çeviren bir özellik ekledi. Klavyede bulunan mikrofon şeklindeki ikona tıklanarak aktive edilen bu özellik sayesinde konuştuklarımızı mail mesajı veya not olarak yazılmasını sağlıyor. Ama yinede bir Siri değil!

Yeni iPad’in Fiyatı ve Satış Tarihi:

Apple her yeni modelde olduğu gibi bu sefer de bir önceki modelin fiyatını aşağıya çekti ve yeni modelin fiyatını bir önceki ile aynı yaptı. En yeni iPad’in en düşük modeli (16 GB Wi-Fi) Amerika’da 499$’dan satılacak. iPad 2′nin fiyatı da 100$ kadar ucuzluyor.

Yeni iPad Amerika dahil bir çok ülkede 16 Mart’ta piyasaya çıkıyor. Tabi dağıtım ilk partisi olan ülkeler arasında Türkiye yok.İkinci parti dağıtımındaki  ülkeler arasında da Türkiye yine yok!  Türkiyede ne zaman satışa sunulur yine bekleyeceğiz!

Genel anlamda Yeni ipad’i almak pek geçerli bir sebep değil. Ama ipad 1 sahibi iseniz yeni ipad’I almanız gerekebilir. İpad 2 sahibi iseniz yeni ipad’I pekte almanız gerekmez diyebilirim. Açıkası yeni ipad beni pek tatmin etmedi.

Apple ‘The New İpad’ adı ile cihazını aparatif bir kullanım olarak sundu. The New İpad’ten sonra İpad 3 kesin anlamı ile artık gelecek.

İpad 3’ten tahmini beklentilerim; kameraya flaş desteği, Siri ve flash yazılım açılımı olacağı,tasarım açısından çerçevesiz olacağı, A6 işlemci olması ve İOS 6 sunucunun cihazlarda olmasını gerektiğini tahmin ediyorum.

İpad 3’ün gelme zamanına daha çok var. Bundan sonrası İphone 5’I merakla bekliyor olacağız.

Ayrıca Yeni İpad reklamında iki yaşlı dedenin Yeni ipad’te Tavla oynaması Türk kültürüne yönelik yaklaşımda iyi izlenim yarattı diyebilirim 🙂

Yeni İpad hakkında daha detaylı bilgileri sitesinde bulabilirsiniz;  http://www.apple.com/ipad/

Hayat’a dokunmasını bilene..

Serkan Eskalen – Sosyal Medya Uzmanı

 

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.