Pazarlama

Yaşasın Yeni Kral: İçerik Pazarlaması

Herkesin içerik, içerik dediği büyük bütçeler ayırdığı Coca Colanın marka pazarlama stratejisinin merkezine içeriği oturttuğunu açıkladığı içerik ne? ” Metin, Fotoğraf, Ses, Video, İnfografik, ve Spontane İçerik. “

İnfografik

İnfografik diğerlerine göre çok yeni bir kavram olduğu için biraz açıklamak isterim.Ülkem izde yeni bir kavram olan infografik, bir çok marka tarafından en son olarak keşfedilen en faydalı içeriklerden bir tanesi olarak karşımıza çıktı. Son dönemdeki yoğunlaşan kullanımı ve başarılı infografik örnekleri ile içerik pazarlamasındaki yerini aldı.

Siz inşaat sektörüne olan bir marka olarak, İnşaat sektörü ile ilgili teknik bir içeriği konuya uygun güzel bir tasarımla içeriğindeki teknik bilgileri herkesin anlayabileceği bir biçimde oluşturup, sizin markanızın bu tablo içerisindeki yerini gösterip, logonuzu da ekleyip paylaştığınızda hem kendiniz için hem de içinde olduğunuz sektör çalışanları için özgün bir içerik oluşturmuş oluyorsunuz. Tek taraflı bir fayda değil çift taraflı bir fayda söz konusu. Buda reklammış gibi durmayan faydalı bir içeriğe dönüştürüyor.

Bu içerik inşaat ile ilgili sunumlarda, konferanslarda, ilgili sitelerde, basın yayın organlarında, sektör çalışanlarının kişisel sosyal mecra platformların da kaynak olarak görülen paylaşılabilir  “değerli” bir içeriğe dönüşmesine neden oluyorsunuz.

İçeriğin uzun vadeli bir stratejisi olmalı. Oluşturulan içerik markanın bir faydası ile birlikte anılmalı, sadece markanın değil, markayı seven takip eden insanlar tarafından sahiplenilmeli oluşturulan içerikten kendi içeriklerini oluşturabilecekleri bir hale getirilebilir olmalı. çoğaltılmalı, paylaşılır olmalı. Bir markayı o marka olduğu için değil, ürettiği içerikle katılım sağlatabildiği takip etmesini sağlayacak bir marka haline getirecektir.

Üretilen içeriklerde markanın ismini tüketicilerin gözüne sokmak yerine yatırım yaptığınız tüketiciye vaad ettiğiniz faydayı ifade edene kelimeyi sıklıkla söylemeli marka ve faydasını aynı içerik içinde kullanmalısınız.İçerik pazarlamasının başarılı bir şekilde devam ettirilebilir olması sizin başlattığınız belli bir yere kadar sizin yaptığınız daha sonrasında hedef kitlenizin içeriği üretebileceği bir duruma getirmeniz halinde devam ettirilebilir olacaktır. Bu duruma en iyi örneklerden bir tanesi Coca Cola’dır. Mutluluk kelimesini bir fayda olarak konumlandırarak ürettiği tüm içeriği bu fayda üzerine oluşturmuş, çoğalmıştır.

Spontane İçerik

Belki de şu an bu içerik kavramını böyle bir isimle ilk ben kullanıyorum. Spontane içerik dediğimiz şey şu ; Bir anda ortaya çıkmış, marka tarafından oluşturulmamış, markanın dışında üretilmiş markanın fayda sağladığı içerik.

İçerik dediğimiz şey pazarlama içerisinde kullanmak için sizin ürettiğiniz bir şey olmak zorunda değil. Sizi marka olarak bu içeriğin düşünülmesi, üretilmesi için para ve zaman harcamadınız. Üretilen içerik diğer birçok içeriğin arasından fark edilmesi için reklam bütçeleri ayırıp, medya satın almaları yapmak zorunda kalmadınız.

İçeriğiniz insanlar tarafından paylaşılması, bloglarda, sosyal mecralarda konuşulması, paylaşılması için seeding için para harcamadınız. Sadece tüm bu saydığım aşamalardan organik olarak geçmiş bir içeriği kendi markanız faydasına uygun bir şekilde kullanıp, sahiplendiniz.. Başkası tarafından üretilmiş, konuşulan, paylaşılan bir içeriğin marka tarafından sahiplenilip kullanılması da bir içerik pazarlamasıdır. Dünyada da bir çok başarıl örneği var.

Ben Türkiye deki bir içerik ve bunu çok doğru kullanan bir markadan örnek vermek istiyorum. “Olum Bak Git” adlı videosunun “Jeans Lab” markası tarafından sahiplenilip içerikte kemer ürünü ile birlikte ilişkilendirilip markaya sağlayan bir içeriği dönüştürülmesidir. Ve çok başarılı olmuştur.

Tüketiciler artık sadece kendi markanız hakkında ürettiğiniz içeriklerden sıkılıyor. Paylaşılan bu içerikler belli bir noktadan sonra sizi seven müşterilerin, sosyal mecralar üzerinden sizi takip etmemesine bile neden olmaktadır.
İyi kurgulanmış, anlatılmış hikaye her zaman sattırır. Tüketicinin markayla bağ kurabilmesini kolaylaştıran en önemli etkenlerden biridir. Markaya bir kişilik kazandırır. Tüketicilerin zihninde yer edinebilir.

İçerik pazarlamasındaki sizin hikayeniz ne?

Yazar Hakkında

Özgür Fidan

Akademi İstanbul -Reklamcılık, Anadolu Üniversitesi- Halkla İlişkiler, Anadolu Üniversitesi- İşletme okullarından mezun olmuştur. İş kariyerine Cen Ajans/GREY de Müşteri Temsilcisi Asistanı olarak başlamış. Sırasıyla Kurbağa Medya Tasarım, Biyer Art Stüdio, Dreambox, 41?29!, Origin EMC 'de Satış Yöneticiliği, Müşteri İlişkileri Yönetmenliği, Digital Signate Proje Yöneticisi, Digital Proje Yöneticisi olarak görev almıştır. Alafortanfoni de Proje Yöneticisi olarak olarak çalışma hayatına devam etmektedir.