Teknoloji

Yasal Görünen Uygulamalar Virüs İçerebilir

Antivirüs yazılımcısı Eset, yeni çıkan bir virüs keşfetti. Akıllı telefonları hedef alan bu virüs Truva atı biçiminde ve en çok indirilen ve popüler olan uygulamalarla telefonunuza bulaşabiliyor. “Krysanec” isimli bu virüs en popüler uygulamaların içine gizleniyor ve bir kez cihaza yüklendikten sonra cihaz içindeki dosyalara erişim sağlayabiliyor ve verileri toplayabiliyor.

Bu tür zararlı yazılıma ilk kez Rusya’da karşılaşıldı ve dünyanın çeşitli yerlerine yayılmaya devam ediyor. Peki bu virüs nasıl dağılıyor ?

Akıllı telefonları hedef alan “Krysanec” isimli virüs kendini popüler uygulamaların içinde gizliyor. Ağırlıklı olarak ücretli popüler uygulamaların kırılmış sürümlerinde yer alan bu virüs telefona yerleştikten sonra telefonun dosya içeriklerine erişiyor ve bu dosyaları toplayabiliyor.

ESET_Maskeli Truva Ati 01

Bu virüs bir uzaktan erişim mekanizması. Yani bu virüsü üretenler aslında telefonunuzun içinde olan her şeyi görebiliyor ve dilediği gibi elde edebiliyor. Daha çok kırılmış ücretli uygulamalarda bulunuyor. Kullanıcılar ücret ödemeden ücretli uygulamalara sahip olmak için bu tür kurulumları telefonlarına indiriyor ve virüs kolaylıkla telefonu kontrol edebilir hale geliyor. Peki virüs nelere erişebiliyor? Bu yeni nesil truva atı, akıllı telefonun C&C sunucusuna bağlanarak siz farkında olmadan eklentilerini cihaza kurarak, cihazın içindeki

  • Fotoğraflar
  • Mikrofon aracılıyla ses kaydı
  • Mevcut GPS lokasyonu
  • Yüklenmiş uygulama listesi
  • Açık internet sayfa listesi
  • Aranan numaraların listesi
  • Rehber
  • SMS’ lere kadar herşeyi görebiliyor.

ESET Güvenlik Araştırmacısı Robert Lipovsky’ye “Bu tür yazılımlardan kaçınmanın en iyi yolu, olabildiğince bütün uygulamaların resmi Google Play mağazası gibi güvenilir kaynaklardan indirilmesidir. Ama orada bile indirilen uygulamanın istediği izinler dikkatle incelenerek indirilmelidir’’  diyen Lipovsky bilinçli teknoloji kullanımına dikkat çekti.

Yazar Hakkında