Sosyal Medya

Yaratıcı Fidye ile Agresif İş Avı

2008 yılındaki küresel finansal krizin dünya ekonomilerini daraltması krizin kaçınılmaz sonucuydu. Ancak ekonomik faaliyetlerin daralması ile birlikte yan tesirlerde zaman içerisinde kendilerini artan şiddetleriyle hissettirmeye başladılar. Kuşkusuz bunlar içerisinde biz bireyleri en çok ilgilendirenler istihdam imkanları ve ücretlerde yaşanan aleyhte değişiklikler oldu.

2008 yılındaki küresel finansal krizin dünya ekonomilerini daraltması krizin kaçınılmaz sonucuydu. Ancak ekonomik faaliyetlerin daralması ile birlikte yan tesirlerde zaman içerisinde kendilerini artan şiddetleriyle hissettirmeye başladılar. Kuşkusuz bunlar içerisinde biz bireyleri en çok ilgilendirenler istihdam imkanları ve ücretlerde yaşanan aleyhte değişiklikler oldu. Kriz ile birlikte kapanan pek çok işletmenin yanı sıra, sayısı azımsanamayacak kadar çok kurumda elemanlarını işten çıkardı. Kriz sonrasında sayıları çığ gibi büyüyen atıl iş gücü ise istihdam piyasasını bireyler aleyhine biraz daha kötüleştirdi. Kriz ve krizin çarpan etkisi ile deyim tam yerinde olacak ama bazılarımız için hayat gerçekten zorlaştı ve sonunda ekmek aslanın ağzında dedirtti.

Bu durum aslında çaresizliği kabul edip, boyun eğenler için geçerli. Ya diğerleri? Kurbağaların hikayesini bilirsiniz, çabalayan sonunda hayatta kalırken diğeri boğulur. Bu minik kurbağanın gösterdiği gayret ve çabanın bize örnek olması gerekir. Belli ki bu hikayeden ders çıkaranlarda var. Öyle ki eğer iş bana gelmiyor ise ben işe giderim deyip iş başvurularını son derece yaratıcı ve bir o kadar da eğlenceli metodlar ile yapanlar duydum , hatta bizzat şahit oldum. Çok orijinal cv lerin yanı sıra, video formatında hazırlanmış cv ler, iphone app olarak hazırlanmış bir iş başvurusu bunların arasında sayabileceklerim.

Ama biraz sonra seyretmenizi tavsiye edeceğim iş başvurusu şimdiye kadar duyduklarım ve gördüklerim arasında en ilginç olandır. Avustralya’da yaşayan iki kafadar tasarımcı doğru kapıdan içeri adım atabilmek için çok farklı bir yöntem uygulamışlar. Sdyney de yaşayan üst düzey yönetici konumundaki yaratıcı direktörlerin isim.com uzantılı adreslerini alan ikili direktörlere fidye mesajları göndermişler. Hikayenin bundan sonrasını videodan seyredin.

Sonuç mu ? Sonuçta iş bulmuşlar. Ama sakın siz böyle birşeyi Türkiye’de denemeyin !

digitalbuzzblog

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter