Teknoloji

xBox Üreten 300 İşçi İntihara Kalkıştı

Çin’de Xbox üretilen fabrikadaki 300 kişi kötü çalışma koşulları nedeniyle intihara teşebbüs etti. Çatıdan atlayacakları söyleyen 300 işçi güçlükle aşağıya indirildi. Doğu Çin’deki Wuhan’da yer alan Foxconn fabrikasının 300 çalışanı yönetimden maaşlarına zam istedi ancak olumsuz cevap aldı. Çalışanlardan işlerini bırakarak tazminat almaları ya da işlerine zam almadan devam etmeleri istendi.

Daha önce Apple ve iPad fabrikasında işçilerin stresten dolayı intihar ettiğini burada haber yapmıştık. Bu seferki intihar haberi Çin’de Xbox üreten bir fabrikadan geldi.

Çin’de Xbox üretilen fabrikadaki 300 kişi kötü çalışma koşulları nedeniyle intihara teşebbüs etti. Çatıdan atlayacakları söyleyen 300 işçi güçlükle aşağıya indirildi. Doğu Çin’deki Wuhan’da yer alan Foxconn fabrikasının 300 çalışanı yönetimden maaşlarına zam istedi ancak olumsuz cevap aldı. Çalışanlardan işlerini bırakarak tazminat almaları ya da işlerine zam almadan devam etmeleri istendi.

Want China Times’ın verdiği bilgilere göre, bunun üzerine fabrikada çalışan işçilerin çoğu ayrılmayı ve tazminatlarını almayı talep etti. Ancak bu kez de yönetim çalışanların tazminatlarını vermek istemedi.Alınan cevap işçilerin sabrını taşırınca fabrikanın çatısına çıkarak söz verilen tazminatın ödenmemesi durumunda atlayacakları söyleyen 300 işçi güçlükle aşağıya indirildi.Daha önce de 16 kişi intihar etmişti.

Net olarak işçiler ile yönetim arasında anlaşma sağlanıp sağlanmadığı konusunda bir bilgi bulunmuyor.Dünyanın en büyük elektronik üreticisi Tayvan merkezli Foxconn daha önce de benzer haberlerle gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaşanan patlama sonucunda üç işçi hayatını kaybetmiş, 2010’nun ilk beş ayında 16 işçi çatıdan atlayarak intihar etmişti.

ntvmsnbc

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.