Sosyal Medya

Volkan Yılmaz ile Wolkanca.com’u Konuştuk [Röportaj]

Ben biraz fazla olmakla birlikte, zaman içinde sayıları değişen blog yazarı arkadaşlarım ile birlikte digital içerik üretiyoruz. Biz bunları yaparken Türkiye’de digital içerik dediğinizde sizi kimse anlamazdı keza blog yazana da boş beleş insan muamelesi yapmak modaydı.

Merhaba Volkan wolkanca.com‘u  ve seni tanımayan yoktur sanırım fakat henüz tanımayanlar için bize kendinden bahseder misin ?

Wolkanca bir blog (şarkısı da var http://wolkan.ca/w.mp3).

Ben biraz fazla olmakla birlikte, zaman içinde sayıları değişen blog yazarı arkadaşlarım ile digital içerik üretiyoruz. Bunları yaparken Türkiye’de digital içerik dediğinizde sizi kimse anlamazdı keza blog yazana da boş beleş insan muamelesi yapmak modaydı. Şimdi ise moda blogları modayı belirliyor.


Blog açma fikri ne zaman oluştu ?

Blog açma fikri gerçekten beni heyecanlandırmıştı, sadece ve sadece düşündüm ki bu oluşan sayfalar bana ait ve herkese bunu gösterebilirim, fikirlerimi ve yaptıklarımı paylaşıp bunu binlerce kişinin görebilme ihtimali beni çok etkilemişti.

Türkiyede birçok şahıs veya kurumsal firma blog açıyor ama devamını getirmekte sorun yaşıyorlar. Uzun süredir devamlı olarak wolkanca.com‘da içerik paylaşıyorsun. Bunun sırrı nedir ?

Uzun süreli işin sırrı, uzun süreli evlilik veya uzun süreli insan ilişkileri ile aynı şey. Eğer vizyon sahibi biri iseniz, ileri görüşünüz ve empatiniz bunun yanında yürek ve aklınızla çıktıysanız yola, o yol doğru yerlere gider.

Türkiye’de blogger olmanın diğer ülkelere göre ne tür avantajları veya dezavantajları var ?

Türkiye’de blogger olmak beş para etmezdi, taa ki son 1-2 yıla kadar. Hele bu yıl içinde ben daha çok gelişme bekliyorum Türkiye’de. Medya’nın gözü bloggerlar’da. Medya yöneticileri değişti, hepsi sosyal medyacı şu anda eskiden öyle değildi, eski yöneticiler varken hiç şansınız yoktu.

Ben kendimden bir örnek vermek isterim. Bir defasında elimde bir proje vardı. (2008) Çok güzel bir televizyon programı projesi, kanal kanal dolaşıyorum KanalD’den tutun bütün ulusal kanalları gezdim, sonra tematik kanallara geçtim ve TV8’in Beşiktaş’da ki ofisinde buluşmak üzere bir medya yöneticisinden ile randevu almayı başardım. Görüşme güzel geçti, heyecanım illaki onlara geçmişti fakat bir hafta sonra gelen cevap şuydu: “Volkan bey projeniz gerçekten muhteşem, fakat bunu biz kanalımızda yayınlayamayız.” Şimdi televizyonlara gitmelerine gerek yok, onlar bloggerları kovalıyorlar.

Wolkanca.com’un VPS’den fiziksel server’a geçtiğini hatta orada bile yoğun ziyaretçi akışından dolayı sıkıntı yaşadığın dönemler oldu. Wolkanca.com internet ziyaretçisini  nasıl kendine çekiyor ?

Ben SEO uzmanıyım, yani “Arama Motoru Optimizasyon” uzmanı. Bu zor olmuyor.

Wolkanca.com Türkiye’nin marka tescilli tek blogu. Bunun hikayesini bizlerle paylaşır mısın ?

Ben kopya içerik, alıntı vs. konusunda bir türlü kafama yatmayan enteresan fikirlerden sıkıldığımda marka tescili aklıma gelmişti. Marka tescilini yaparken biraz zorlandım tabii her şeyin ilki zor, fakat en uygun kategorileri bulup zor olsa da başvurumdan 1 yıl sonra tescil belgemi almayı başardım.

(Marka tescilinde 1 yıl normal bir süre sayılır çünkü araştırma yapılıyor, araştırma yapılırken de markanız koruma altında oluyor.)

Gelişen sosyal ağlarla birlikte blog açmak veya bloggerlık azalıyor mu ?

Ben bu tür sorulara çok cevap verdim, çok da konuşup, yazmışımdır. Bana göre zaten blogger/blogcu şu an bilinen veya önceden bilinen teknolojinin el verdiği alet, erdevat ve imkan ile girdi gönderen kişi değil.

Benim blog tanımım; sıradan bir insanın herhangi bir şekilde tüm dünyaya yayılması muhtemel hatta dünyayı değiştirebilecek bir “veri” paylaşması.

Düşünün 10 yıl sonra insanlar nasıl veri gönderecekler?

Veri dememdeki neden internet üzerinde dijital olarak üretilen içeriğe farklı şeylerin eklenebilme ihtimali, bilinen resim, ses, video, text harici belki önümüzdeki yıllarda farklı formatlar da kullanılacak.

Kullandığımız cep telefonları özellikle inanılmaz şeyler yapabilir ve inanın bunların bir anda olup bitmesi çok hızlı olacak, insanların teknolojiye adaptasyonu çok hızlandı.

Son olarak blog tutanlara önerilerin nelerdir ?

Blog tutan arakdaşlara ilgilendikleri konularda araştırma yapmalarını, kendilerini geliştirmelerin tavsiye ediyorum. Blog tutmanın onu okuyanlardan çok size yazarken öğreteceği çok şey olacak, insan bir şeyler üretirken daha iyi öğreniyor. Öğretmenlere ve okuyan öğrencilere kesinlikle blog tutmalarını, bloglarına yazmalarını tavsiye ediyorum hatta bu zorunlu olsa çok sevinirdim.

Keyifli sohbetin için teşekkür ederim, başarılar.

Bende teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen