Teknoloji

Wikipedia Rusya’da Fişi Çekti

Uluslararası internet ansiklopedisi olan Wikipedia’nın Rusça bölümü, Rusya internetindeki usulsüz içeriklere yönelik filtrelemeyi ve Kara listelerin oluşturulmasını öngören kanun değişikliğini protesto amacıyla bir günlüğüne faaliyetini durdurdu.

Wikipedia’nın Rusça bölümündeki sayfasında, “10 Temmuz, yani bugün Rusya Devlet Duması’nda, Wikipedia’nın Rusça bölümünün kapatılması dahil, Rusça olan tüm internetin yargısız sansürüne yol açacak, Bilgi Edinme Kanunu Değişiklik tasarısı görüşülecek.” sözlerine yer verildi.

Yeni kanun tasarısının amacı, yasadışı veya sosyal açıdan tehlike içeren internet sitelerini takip etmek, başta çocuk ve gençlerin erişimlerini sınırlandırmaktır. Söz konusu olan çocuk pornografisi, uyuşturucu ve çocuk intiharları propagandasıdır. Bu kanunun uygulanmasını, büyük olasılıkla, Rusya İletişim Kontrol Dairesi yürütecektir. Şüphe doğuran bir içeriğin bulunulması durumunda, site sahibi ve hosting sağlayıcısı kara listeye alınabilecekleri konusunda uyarılacaklar. Yapılan uyarıya bir gün içinde hiçbir reaksiyon gösterilmemesi ve içeriğin silinmemesi durumunda, sayfa istenmeyen spam sayfası olarak kabul edilecek.

Ayrıca, savaş ve etnik kışkırtma ile ilgili yazılar da takip edilecek. Bu durumda, kaynak sadece yargı kararı ile Kara listeye alınacak. Protesto gösterilerini düzenleyen organizatörlere göre ise, tasarıdaki hüküm ve ifadelerin takibi Rusya’da “büyük Çin güvenlik duvarı” benzerinin yaratacağı anlamına geliyor.

haber3.com

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.