Facebook Whatsapp

Whatsapp’ta Reklam Devri Başlıyor

Dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması Whatsapp, dün yaptığı açıklama ile artık reklam göstermeye başlayacağını duyurdu. Whatsapp, işletmelerin uygulama üzerinden sizinle iletişime geçmesini sağlayacak.

Piyasaya sürüldüğü günden beri birçok kişinin kullandığı ve çağrı ve sms’lere büyük darbe vuran Whatsapp, yaptığı açıklama ile dört sene sonra ilk kez gizlilik politikasını değiştirdiğini açıkladı. Açıklamaya göre, bir havayolu şirketi ya da bir banka artık size Whatsapp üzerinden ulaşabilecek.

Uçtan uca şifreleme yöntemi ile, kendileri dahil, kimsenin mesajlara ulaşamadığının altını çizen Whatsapp, Facebook ile de işbirliği yapacağını duyurdu. Facebook’un 19 milyar dolara satın almasının ardından böyle bir hamle bekleniyordu fakat oldukça uzun sürmüştü. Bu açıklamada, Facebook hesabına telefon numarasını tanımlayan kişilere, ilgi duyduğu ve iletişimde kaldığı işletmelerden reklamlar gösterebileceklerinden bahsediyorlar. Kısacası, artık Big Data‘nın bir parçası olarak, daha fazla reklam ve nokta atışı hedefleme ile şirketler sizlere ulaşabilecekler.

1 milyardan fazla kullanıcısı olan Whatsapp, bu hamleden sonra ne durumda olacak hep birlikte göreceğiz.

Açıklamayı şuradan okuyabilirsiniz: Tıklayınız

Yazar Hakkında