Whatsapp

Whatsapp’ta Facebook Reklam Bağlantısı Nasıl Kapatılır?

Whatsapp‘in geçenlerde duyurduğu yeni kullanıcı sözleşmesi büyük ses getirmişti. Yapılan değişikliğe göre, firmaların Whatsapp üzerinden kullanıcılara reklam göstermesi konusunda karar alınmıştı. Hatta, Facebook hesabınızla ilişkilendirerek oradan da reklam gösterimi için veri toparlaması yapılacaktı. Bu karar birçok kullanıcı tarafından tepki gördü. Fakat, uygulamayı açar açmaz karşımıza çıkan ve mecburen kabul ettiğimiz bu kullanıcı sözleşmesiyle artık bizler reklam verenler için potansiyel bir veri kaynağıyız. Peki bir nebze de olsa bunu nasıl engelleyebiliriz? Uygulama ayarlarından bunu yapmak çok kolay.

Whatsapp’ın Facebook tarafından satın alınması neticesinde veri paylaşımı ve kullanımı gibi kullanıcıların işine gelmeyen şeyler olacağı açıktı. Son güncelleme ile bu da resmileşmiş oldu. Facebook, Whatsapp verilerine default olarak kullanmaya başladı. Bu da kullanıcıların hoşuna gitmedi tabii ki. Fakat bunu ayarlardan değiştirebiliyoruz. Bunun için Whatsapp’a girdiğinizde ayarlar kısmına geliyorsunuz. Buradan “hesap” ayarını seçiyorsunuz. Ve açılan seçenekler içerisindeki “Hesap bilgilerimi paylaş” kısmındaki tik işaretini kaldırıyorsunuz. Artık, Whatsapp bilgilerinizi Facebook ile paylaşmayacak.

whatsapp

Bu ayarları yaptıktan sonra Facebook ile Whatsapp bağlantısını koparmış oluyorsunuz. Verileriniz paylaşılmayacak ve reklam gösterimi olmayacak.

Her ne kadar ayar eklenmiş olsa da bu konuda ileride yeni düzenlemeler olması muhtemel.

Yazar Hakkında