Sosyal Medya

Wechat ile Bütün Arkadaşlarınız Tek Bir Listede

Mobil uygulamalar içinde Lionel Messi’ninyeni tercihi Wechat. Mesajlaşma uygulamaları içinde kısa sürede yayılan ve beğenilen mobil uygulama Wechat “Ücretsiz yapıştırmaları, paylaşım fonkiyonları, grup sohbeti, sesli konuşma ve rehber entegrasyonu” olmak üzere 5 farklı özelliği ile google play uygulamaları içinde en çok indirilenler arasında yer alıyor.

Listemize ekleyeceğimiz arkadaşlarımız en önemli nokta. Wechat ile çok fazla arkadaş ekleme seçeneği var. Özellikle yeni WeChat kullanıcıları için en önemli konu en yakın arkadaşlarını bulup uygulama üzerinden arkadaş listesine eklemeleri. Bu sebeple WeChat, arkadaşlarınızı bulmanız için akıllı telefonunuzun adres defteri ile WeChat telefon rehberinizle eşleştiriyor.

Wechat Messi

Mobil Kontaklar

Rehberinizdeki kişileri eklemek için bu ekrana gelmeniz yeterlidir. Rehberinizde olan kişiler WeChat kullanıcısı ise yanında ‘Add’ vardır. Listenin üstünde bulunuyor olacaklardır. Eğer Kullanıcı değiller ise isimlerinin yanlarında ‘Invite’ yazacaktır. Invite seçeneğine tıklayarak arkadaşınızı sms ile WeChat’e davet edebilirsiniz.

Bunun dışında eğer telefon rehberinizdeki bir arkadaşınız WeChat kullanmaya başlamışsa, uygulama size arkadaş önerisi olarak bir uyarı çıkartıyor. Böylelikle rehberinizdeki kişilerle WeChat üzerinden kolaylıkla bağ kurabiliyorsunuz.

LeoMessi WeChat

Official Accounts yani resmi hesaplar WeChat’in diğer bir öne çıkan özelliği. Şu an için çok aktif olmayan bu kısımda ilerleyen zamanda markaların ve sanatçıların isim kartları yer alacak. En azından yaygın olduğu ülkelerde bu böyle. Şimdilik Türkiye’de kimlerin resmi hesap olacağı sır gibi saklanan bu resmi hesaplar bölümü için de hummalı bir çalışma olduğu söylentiler arasında. Yani sevdiğiniz sanatçıya Twitter’da olduğu gibi direk ulaşabilecek ya da mesaj atabileceksiniz. Şu an için Lionel Messi ve Lebron James ile mesajlaşmanız muhtemel.

Add By ID

Arkadaşınızın WeChat ID’sini veya cep numarasını bu ekrana girerek arkadaşlık talebi yollayabilirsiniz.

QR Code

‘QR Code’ görselini paylaşan arkadaşlarınızın kodunu taratarak ekleyebilirsiniz. Ya da aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi telefonunuzda bulunan bir QR Code görselini ‘Choose Existing’e dokunduktan sonra bulunduğu klasörden tanımlatarak da ekleyebilirsiniz.

Görünen o ki WeChat, mobil mesajlaşma uygulamaları pazarının lideri Whatsapp’ın tahtına gözlerini dikmiş. Her geçen gün, tavsiyeler bölümünde yeni bir arkadaşımın WeChat’e katıldığı bilgisini görüyorum. WeChat, Whatsapp, Viber, Skype ve benzeri uygulamaların arasındaki rekabet gün geçtikçe artacağa benziyor.

Bu arada merak edenler için WeChat’i buradan indirebilirsiniz. http://wechat.com/en/download.html

 

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.