Pazarlama

Websitelerin Kendinden Nefret Ettiren 8 Özelliği [Mazi]

Google üzerinden hergün onlarca belki yüzlerce arama yapıp internette sörf yapıyoruz. Birçok yeni websitesine giriş yapıp istediğimiz konular hakkında bilgi sahibi olmaya, video izlemeye, makale okumaya çalışıyoruz. Bazı websiteleri bize internette sörf yapmayı işkence haline getirebiliyor. İşte o websitelerinin kendisinden nefret ettiren 10 özelliğini sizler için derledik.Derleme yaparken maziyi anladık. Keyifli bir yazı oldu.

1- Açılır Açılmaz Çalan Müzikler: HTML sitelerin ağırlıkta olduğui insanların Web 2.0’a çok fazla geçmediği bir dönemde epey popüler olan açılır açılmaz çalan müzikler elbette websitesine giriş yapan kişilere hoş sürpriz yapmak için yapılıyordu. HTML tagları arasına yerleştirdiğiniz bir kod müziği media player vasıtasıyla oynatıp siteye giriş yapan ziyaretçilere müzik dinletiyordu. Peki bu nasıl bir işkence haline geldi;

Hopörlerin sesini sonda tutan bir internet kullanıcısının yerinden zıplamasına, kamuya açık bir alanda internet kullanan bir kullanıcının etrafına rezil olmasına kadar birçok zararı olan bu yöntem hemen çıkma oranını %0.1’de tutmak isteyen websitesi sahipleri için hala popülerliğini koruyor 🙂 Bizim favorimiz tabiki nyan cat! Müzik açık kalabilir.

2- Popup İçerikler: Geçtiğimiz günlerde birçok mecrada popup içeriklerin mucidinin internet kullanıcılarından özür dilediğine dair bir haber yayınlandı. Popup gerçekten özür dilenmesi gereken birşey midir bilinmez ama hepimiz “you are the winnerrrrrrrrrr” başlıklı popuplardan nefret ettik. 1 milyonunca ziyaretçiye verilen elektronik ödül hepimizi heyecanlandırmıştır fakat Chrome ve Firefox kullanıcılarının bu popuplara tıklamadığından eminiz.

popup ads


3- Gereksiz Üyelik İstekleri: Özellikle serial ve crack dosyaları arayan bir nesil sadece gereksiz üyelikler için ayrı mail açtı. Forum sitelerinde çok sık görebileceğimiz bu durumu şimdilerde Hürriyet gibi sitelerde görebiliyoruz. İçeride çok gizemli birşeyler olduğu imajını veren “İçeriği Görebilmek için Üye Olmalısınız” mesajı aslında kendinden nefret ettiriyor.

4- Gereğinden Fazla Reklam: Bazı websiteleri içerikten çok reklam barındırarak siteyen giren internet kullanıcılarının hemen çıkmasını kolaylaştırabiliyor. Google Adsense’nin çok para ettiği (?) bir dönemde hemen bir site açıp copy paste içerikler ve dolu reklamlarla köşeyi dönmeyi hayal eden bir nesil gereğinden fazla reklamın dibine vurmuş ve biz internet kullanıcılarına gerilim dolu bir sörf yaşatmıştı.

5- Intro: Flash’ın en popüler dönemlerinde hani bilgisayar programcılığından mezun olmadan Flash üzerinden top sektirmeyi mutlaka öğrenen neslin websitesi işleri almasıyla başlattıkları intro döneminden bahsediyorum. Kurumsal firmalar için intro’ya sahip olmak o zamanlar vazgeçilmez birşeydi. Siteye giriş yapar yapmaz sizi bir intro bir flash veya bir video karşılardı. İçinde su dolu timsahlarla dolu bir şatoya giriş yapmaya benzeyen bu introları şimdilerde çok şükür fazla kullanan yok. Sadece like arttırmaya yönelik kullanan haber siteleri olsada onları görmezden gelebiliriz sanırım.

6- Flash Siteler: Apple’ın flashı desteklemediğini açıklayalı ne kadar süre oldu bilmiyoruz faka Flash ile bazen karşılaşabiliyoruz. Tabletlerin desteklemediği flash yerine HTML5 veya Jquery kullanabilirsiniz.

7- Aldatıcı İçerik: Google’un algoritmasına yenik düştüğümüğüz bir dönemde birçok bloggerın konuyla alakasız anahtar kelime kullandığı bir dönem oldu. Hala kullananlar var. Arif’in Manchaster’a attığı golü ararken kendinizi rüya tabiri açıklamasının içerisinde bulduğumuz o dönemler son iyileştirmelerle birlikte çok şükür geride kaldı.

airf erdem

8- Boğucu Tasarımsal Renkler: Websitelerini daha canlı göstermek (?) amacıyla yapılan gereğinden fazla renk kullanımı websitelerini dayanılması güç bir duruma sokuyor. Ziyaretçilerin gözü yoruluyor. Güzellik sadelikte gizlidir. Sade kalalım lütfen. Örneğin aşağıdaki websitesi insanları tiyatrodan soğutabilir.

Theater sucks

8 maddeyi okuduktan sonra hala benim sitemde müzik çalmalı arkadaş! diyorsanız aşağıdaki müziği öneriyoruz. Sizinde listeye eklemek istedikleriniz varsa yorum yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen