Sosyal Medya

Vittorio Arigoni İşte Böyle Bir İnsandı

Öyle turist gibi değil; elinizde paratoner gibi bir bayrakla, etrafınızda yeryüzünün en harika ve en masum terörist(!)leriyle…

Daha önce “Vittorio Arigoni Taksim’de Anıldı” başlıklı bir yaz yazmıştık. O gün Taksim’de olan @webtohumu bizleri kırmadı ve Sosyal Sosyal için orada hissettiklerini bizim için paylaştı.

“Yeryüzünün en mahrum bölgesine, dünyanın en müreffeh memleketlerinden birinden kalkıp geleceksiniz.
Hiçbir garantiniz, korumanız, barınağınız, silahınız, ekmeğiniz ve hatta dostunuz olmayan dünyanın en geniş açık hava hapishanesi ve en büyük canlı hedefler üzerinde askeri eğitimlerin, bombardımanların yapıldığı bir yere…
Gece uykunuzun garantisi olmadığı gibi, gündüz yürüyüşünüzün geri dönüşü olmama ihtimalinin en yoğun yaşandığı sokaklarda dolaşacaksınız.

Öyle turist gibi değil; elinizde paratoner gibi bir bayrakla, etrafınızda yeryüzünün en harika ve en masum terörist(!)leriyle…

Doğunun muzdarib ve ezilmiş halklarının mazlumlardan yana olmasından daha doğal birşey düşünülemezken; batının haşarı(!) evlatlarının en az yerliler ve bazen gerçekten onlardan daha büyük bir azim ve kararlılıkla ortaya atılmaları bir büyük gerçeğin de ilanıdır aslında:

‘İnsanlık onuru hala geçer akçe, zira yalnızca insan oldukları için ve sadece mazlumlardan yana oldukları için bazıları hala canlarını verebiliyor!.’

Vittorio Arigoni işte böyle bir ‘insan’ idi…

Sosyal paylaşım siteleri zalimlerin tahtlarını sallarken mazlumların gözlerindeki yaşlara da mendiller sallamayı ihmal etmedi ve cenazesi İtalya’da kaldırılırken, Gazze’nin İstanbul’lu dostları onu, hem de Taksim Meydanı’ndan selamladılar.

İtalya gezisi hikayeleriyle cafelerde muhabbet edenler bunu anlayamazdı ve zaten anlamadılar da! Bir İtalyan neden gidip canı pahasına Gazze’de eylemlere katılsın idi ki? O yüzden onu Taksim’den selamlayanlara yönelik bakışlar çoğunlukla anlamsız ve boş gözlerden ibaretti. Bir adım ötesine geçip bizzat zalimlere destek olmak gibi bir ahmaklığa kapılanlar da yok değildi elbette.

Entel ve dantel yurdum insanının ağzında pipo taşımayı sadece put imalatçılarına yakıştıran çarpık zihinlerin ve hatta tatlısu müslümanlarının anlama ve kavrama yetenekleri belki bilimsel bir tez konusu olabilir. Ve fakat Vittorio Arigoni adında 36 yaşında bir İtalyan ‘insan’ yeryüzüne bir insanlık dersi verebilmiştir ve malumunuz her dersten bütün öğrenciler sınıf geçmez.. Vittorio Arigoni dersinden de hem müslümanların büyük çoğunluğu hem de diğerleri sınıfta kaldılar.

Kimin kimi, neden ve nasıl katlettiğinden çok daha önemli olan gerçek, Filistin’in, Kudüs’ün ve Gazze’nin yalnız başına direndiği bu büyük kavgasına bir ‘can’ büyüklüğünde destek olan herkesin sonsuz saygıya layık olduğundan ibarettir.

Zalimin ve mazlumun göreceği muamele kimlik ya da sıfatlarına göre ayarlanamaz! Bütün zalimler, dinleri ve ırkları ne olursa olsun lanetlenecek ve bütün mazlumlara dinleri ve dilleri ne olursa olsun sahip çıkılacaktır. Bu ‘insan’ fıtratı ile yaratılmış ve bu fıtratını bozmamış herkesin ortak bakış açısıdır.

Vittorio Arigoni, henüz yürümeyi ve konuşmayı öğrenmeden katledilen Gazze’li çocuklara bakıp; oraları, ‘bacalarından meleklerin tüttüğü topraklar’ olarak isimlendirmiş ya, işte sırf bu yüzden fıtratın sırrını kaybetmediği ortadadır. Çocukların melekler mesabesinde olduklarını görebilen ‘insanlık’ fıtratını bozmamış ve yitirmemiştir.

Sosyal paylaşım siteleri artık ‘insanlık’ onurunun da paylaşıldığı ortamlardır…”

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.