Infografik Teknoloji

Visual.ly – İnfografik Oluşturma Aracı

Son zamanlarda çok popüler olan, zaman zaman sosyalsosyal.com’da da yayınladığımız, okuyucuyu sıkmayan ve etkileyici bir veri sunma tekniği olan infografik, visual.ly sitesinden oluşturmak artık çok kolay.

Uzun zamandır yayında olan sitede kullanıcılar hazırladıkları infografikleri siteye yükleyip ziyaretçiler ile paylaşıyorlardı. Siteye şuana kadar 23 farklı kategoride 12580 adet infografik yüklenmiş durumda.

Site ilk açıldığında kullanıcıların merakla beklediği ve asıl heyecanlandıran kısmı hızlı bir şekilde infografik oluşturabiliyor olmasıydı. Hafta başı itibariyle visual.ly ekibi bu özelliği aktif hale getirdi. Servis kullanıma açtıklarını duyurdukları anda yoğun bir talep ile karşılaşmış olacaklar ki ilk iki gün servis cevap vermedi. Şuan da sadece Facebook ve Twitter hesaplarınız için infograpfik oluşturabiliyorsunuz.

Servis aslında Facebook ve Twitter API’lerini kullanarak hizmet veriyor. Sisteme üye olduktan sonra Facebook ve Twitter uygulamalarına izin vermeniz yeterli oluyor. Ardından size Twitter için 6, Facebook için 3 farklı infografik şablonu sunuyor ve verilerinizi seçtiğiniz şablon’da infografik olarak sunuyor.

Oluşturduğunuz infografiği Facebook ve Twitter’da paylaşabilir, arkadaşlarınıza e-mail atabilir, bilgisayarınıza png formatında indirebilir ve sitenize embed kod ile ekleyebilirsiniz.

Son olarak sizlere, kendi twitter hesabım @brkzkn ile sosyalsosyal.com twitter hesabı @sosyalsosyal karşılaştıran bir infografik paylaşarak yazımı bitirmek istiyorum. Artık sunum hazırlarken değerlendirmeyi düşüneceğiniz yeni bir servis mevcut.

Yazar Hakkında

Burak Özkan

Kadir Has Üniversitesi 4. Sınıf Bilgisayar Mühendisiliği öğrencisi. Microsoft teknolojileri, Android ve iOS ile uygulamalar geliştiriyor. Özel bir firma da Bilgisayar Yazılımcısı olarak çalışmakta ve Genç Creative ajansı kurucu ortaklarından.