Pazarlama

Viralin Fake Hali

Televizyon izlemeyip sadece internet kullanıcısı olsanız dahi reklamcılar filmlerini size izletmek için pes etmiyor azimle çalışıyorlar. Onların işlerini internet üzerinden izleyebilmek, denk gelebilmek, görebilmek için vasat bir internet kullanıcısı olmak yeterli.

Televizyon izlemeyip sadece internet kullanıcısı olsanız dahi reklamcılar filmlerini size izletmek için pes etmiyor azimle çalışıyorlar. Onların işlerini internet üzerinden izleyebilmek, denk gelebilmek, görebilmek için vasat bir internet kullanıcısı olmak yeterli. Zira internetle haşır neşir olmayan insanlar bile Youtube, Facebook kullanıyorlar. Bu durumda mevzubahis viral filmlerin kapsama alanındasınız demektir.

Bu yazının kaynağı 2011 yılı içinde çekilmiş ve yaklaşık 5 milyon kişi tarafından izlenmiş bir reklam çalışması. Videomuz 57 saniye, ilk izleyişinizde videonun bir pazarlama aracı olduğunu idrak edemeyebilirsiniz.  Bunun nedeni ise herhangi bir şekilde pack shot görmüyoruz videoda, ayrıca ürün ismi yada onu belirtebilecek konuşmalarda yok. Bir baba elinde gitarı çocuğuyla eğleniyor, kamera annenin elinde sesinden anlıyoruz çok güzel bir aile tablosu derken bebek gitarla Slash’a selam çakıyor ve video bitiyor.

İzleyeceğiniz video bilgisayar oyunları yapımcısı Ubisoft un Guitar Hero ya rakip olarak çıkarttığı yeni oyunu Rocksmith in tanıtımı için yaptığı çalışma. Oyunla ilgili bilgiyi 53. saniyede ki televizyon ekranından belli belirsiz görüyoruz. Video konsepte uygun olarak amatörce çekilmiş, kamera hareketlerinden anladığımız kadarıyla profesyonel bir kamera değil çünkü bükülmeler çok ciddi. İkinci olarak tripod, steadycam yada glidecam de kullanılmamış. Amatör video hissi vermesi açısından kullanılmamasıda yerinde zaten, ciddi şekilde titremeler var. Ses kaydının ayrı olarak alındığını düşünmemize sebep olacak kadar iyi bir ses kalitesi var. Merak edilen nokta bebek bu gitarı nasıl çaldının cevabı ise çok basit. Tamamen bilgisayar. Bilgisayar efektleri o kadar ilerlediki artık iPhone dan bile patlama efektleri yapılabilirken çocuğun o gitarı çalmasını beklemek fazla iyi niyetlilik olur. Filmi editlemek için bir kurgu programının yanında iyi birde compositing programına ihtiyaç var bunun için. Kafanızda fikir belirmesi açısından Adobe After Effects i örnek verebilirim. Yalnız her şey programla bitmiyor bu filmin çekiminden sonra ciddi bir post-production aşaması geçirdiğini tahmin etmek zor değil.
İyi ellerle bu zamanda yapılamayacak iş olmadığının garantisini verebilirim. İyi seyirler.

Yazar Hakkında

Emrah Tahnal

Az konuşur çok düşünür. Her zaman realiteden yanadır. Sinema uğruna adayabileceği bir hayatı olmasına rağmen sırf bu yüzden bilim-kurguları pek sevmez, ısınamaz. Yazı yazmayı sever ama okumayı daha çok sever. Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema öğrencisidir ama ilk göz ağrı Trakya Üniversitesi hep kalbindedir. Klasik bir dünyalı işte...
Twitter: @ehtahnal