Sosyal Medya

Viral: Bir Videodan Ötesi

Televizyon reklamını heyecanla takip eden bir kitle hiç bir zaman olmadı sanırım bundan sonrada olmayacak. Tabi istisnaları ayrı tutmak gerekir, bazı reklamlar çok sevilir hatta televizyonda yayına girdiği an kanal değiştirmek yerine ilgiyle izleriz.

Televizyon reklamını heyecanla takip eden bir kitle hiç bir zaman olmadı sanırım bundan sonrada olmayacak. Tabi istisnaları ayrı tutmak gerekir, bazı reklamlar çok sevilir hatta televizyonda yayına girdiği an kanal değiştirmek yerine ilgiyle izleriz. Örneğin Cem Yılmaz’lı Türk Telekom reklam filmleri gibi. Aslına bakarsanız televizyon reklamında amaç kendini izlettirmek değildir zira reklamlar için doğru veri elde edebileceğimiz bir rating ölçümü yoktur. Bu sebeple televizyon reklamları çekilir ve bütçesine göre Tv kanallarında uygun yayın kuşaklarında yayınlanır.  Dediğim gibi yıl boyunca onlarca reklam filminin yayına girdiği bu dönemde bir kaç istisna illaki var.İzlenebilirlik açısından yeterli önemin verilmediği tv reklam filmleri bazen gereklilikten, bazende vizyon eksikliğinden çekilmeye devam edilecek.

Benim yazımın asıl öznesi ise internetle beraber büyüyen viral reklamlar. Viral reklamlardada amaç bir ürüne dikkat çekmek onun tanıtımını yapmak ve pazarda daha fazla satılmasına yardımcı olmaktır. Tv reklamlarıyla bu yönden benzeşirler ama yöntemleri ve diğer nüanslar aralarında farklılıklar oluşturur. Kısaca aralarındaki temel farklara bakacak olursak;

En önemli farklılık film bütçelerinde görülür. Normal bir televizyon reklam filmi çektirmeye karar veren reklamveren, yapımın başlangıcından yayına girene kadar yüzbinler harcamaktadır. Virallerde ise amatör ruh önde olduğundan ve yayınlanma ücreti olmadığından bütçeler inanılmaz uygundur.

İkinci olarak televizyon reklamlarında zaman kısıtlaması vardır, her artı saniye binlerce dolar anlamına gelir. Virallerde ise zaman problemi yoktur, isteyen meramını izletebileceğine inanıyorsa 10 dk da bile anlatabilir.

Üçüncü olarak –ki bence en önemlisi- televizyon reklamları genellikle ürün odaklıdır, içinde hikaye barındıran filmlerle çok karşılaşmayız, bu reklamın öylede böylede yayınlanıyor olmasından ileri gelir. Virallerde ise siz alıcı olarak o videoya ulaşmaz ve izlemezseniz bundan hiçbir zaman haberiniz olmayabilir. Yani demek istediğim viraller kendilerini internet mecrasında izletmek zorundadırlar.

Mutlaka viral bir film izlemişsinizdir. İzlediğiniz hiç bir viral tv reklamı gibi ürünü gözünüzün içine sokmaz hatta zaman zaman o viralin içinde ürünü farketmeden komik bir video izlermiş gibi o ürünün reklamını bilinçaltına alırsınız. Virallerin bir başka avantajıda reklamveren geri bildirimleri anında görür. Videoyu ne kadar kişi izlemiş, ne kadar kişi beğenmiş ya da beğenmemiş, videoya yapılan yorumlar nasıl bir etkileşimi ortaya çıkarmış bunları reklamveren rahatlıkla görür ve analiz eder. Tv reklamlarında baştada söylediğim gibi geri bildirimde aksi yönde sıkıntılar var.
İzlediğim en enteresan virallerden birisi aşağıda izleyeceğiniz şeker ve çikolata üreticisi Cadbury nin viraliydi. Bu virali diğer video siteleri, sosyla medya siteleriyle beraber 15 milyonun üzerinde insanın izlediği biliniyor. Video izlenilebilmesi açısından gayet enteresan sonuçta kendini izletiyor. Video boyunca firmayla alakalı hiçbir bilgi yok sadece sonda bir pack shot görüyoruz.

Cadbury bu viralin karşılığını çok iyi alıyor. 2007 de yayınlanan bu viral o günlerde bilinen bir marka olan Cadbury nin Amerika da bilinirliğinin dahada artmasına ve daha önemlisi ürünlerinin bile bulunmadığı ülkelerde tanınmasına yardımcı oluyor. Bu viralin Cadbury e büyük bir maliyeti olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yazar Hakkında

Emrah Tahnal

Az konuşur çok düşünür. Her zaman realiteden yanadır. Sinema uğruna adayabileceği bir hayatı olmasına rağmen sırf bu yüzden bilim-kurguları pek sevmez, ısınamaz. Yazı yazmayı sever ama okumayı daha çok sever. Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema öğrencisidir ama ilk göz ağrı Trakya Üniversitesi hep kalbindedir. Klasik bir dünyalı işte...
Twitter: @ehtahnal