Sosyal Medya

Viber ile Ücretsiz İletişim!

Viber, Viber Media Inc. tarafından üretilmiş, telefonunuzun Wi-Fi ve Mobil Data Transfer hattı üzerinden sesli ve yazılı iletişim kurmanıza olanak sağlayan bir yazılımdır.

Viber, Viber Media Inc. tarafından üretilmiş, telefonunuzun Wi-Fi ve Mobil Data Transfer hattı üzerinden sesli ve yazılı iletişim kurmanıza olanak sağlayan bir yazılımdır. Başlangıçta sadece iPhone kullanıcıları için geliştirilen yazılım, sonradan Android Markette de yerini aldı ve şu ana dek 5 milyonu aşan sayıda download edildi.

Marketten indirilen Viber, kurulum sonrası size SMS yoluyla bir aktivasyon kodu gönderiyor, bu kodun gönderiminde sorun yaşandığında sesli çağrı ile de aktivasyon kodunu talep edebiliyorsunuz. Aktivasyon kodunun girilmesi sonrasında Viber sizden telefon numaranızı istiyor ve ardından da telefon rehberinize erişim izni. Viber’ı diğer benzeri voip yazılımlarından(örneğin Skype) ayıran temel farklardan birisi burada karşımıza çıkıyor. Viber kullanıcısı bir Viber account/hesabı edinmek zorunda değil. İşleyiş, account sahibi kullanıcıların birbirine bağlanması şeklinde gelişmiyor, aksine Viber kullanıcılarının paylaştıkları rehber bilgilerinden hareketle, Viber contact listesi altında birbirlerini görmeleri şeklinde gelişiyor.

Dolayısıyla telefonunuza Viber’ı kurduğunuzda, rehberinizde kayıtlı isimlerden Viber kullanıcıları varsa, onlarla derhal sesli ve yazılı iletişim kurmaya başlayabiliyorsunuz. Burada Viber’ın kullanım sözleşmesinde “kontak listesinin bir kopyası sunucularımızda saklanır” ibaresi bulunduğunu da ifade etmeliyim.

Viber ile sesli iletişim kalitesinin, mobil data transfer hızı edge olduğunda dahi oldukça iyi ve GSM operatörünüzle yaptığınız görüşme kalitesinden farksız olduğunu söylersem, abartmış olmam. Ayrıca Viber, yakın dönemde gerçekleşen son güncellemesiyle location/konum ve image/resim paylaşımına da olanak sağlamış durumda.

Viber hakkında sık sorulan sorular için http://www.viber.com/faq.html adresini, yine yardım konuları için http://helpme.viber.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Android uygulaması için tıklayın.

Viber ile iyi iletişimler…

Yazar Hakkında

Hüseyin Akdoğan

90'ların ortasında programlamaya merak sardı. GWBasic, QuicBasic, Visual Basic ile biraz oyalandı, sonra yolu Java ile kesişti! Arada hala çok sevdiği PHP ile de teması oldu. Günceli ve gündemi takip eder, siyasi pozisyon almak ve fikri planda tartışmaktan kaçınmaz! Bunların yanında sıkı da bir Fenerbahçe'lidir. Twitter: @hakdogan