Teknoloji

Üniversiteler’in Tercihi Drupal [Infographic]

Teknoloji kullanımı arttıkça, öğrencilerin talepleri de artıyor.

Öğrencilerin bundan 15 sene öncesine göre ne kadar çok teknoloji ile iç içe olduğunu anlatmamıza gerek yok heralde. Artık neredeyse bütün öğrenciler ceplerinde oldukça güçlü bilgisayarlar olan akıllı telefonlar taşıyorlar. Bununla birlikte ders seçme, sınav sonuçları, etkinlikler, ders materyalleri gibi bilgilere anında ve hızlıca ulaşmak istiyorlar. Üniversiteler’in de bu yüklü içeriği organize edip kolay ulaşılabilir hale getirerek öğrencilere sunmakla yükümlü.

Özellikle Türkiye’de öğrencilerin çoğunluğu Üniversitelerinin web altyapısından oldukça muzdarip. Gelişmiş ülkelerde ilk 100 Üniversete’den 71’i bu yüklü içeriği açık kaynaklı Drupal içerik yönetim istemi ile çözüyor. Gelişmiş ülkelerde oran bu haldeyken ülkemizde sadece Koç, Sabancı ve TOBB Ekonomi Üniversite’leri Drupal altyapısını tercih ediyor. Çok yakında Türkiye’de ki üniversitelerimizin de  özgür yazılıma yönelerek, Drupal altyapısına geçmelerini temenni ediyoruz. Aşağıdaki Acquia’nın hazırlamış olduğu infografik dünyadaki durumu özetliyor.

Nemedya

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.