Sosyal Medya

Uluslararası Platformda Saygınlık Yönetimi

Özellikle uluslararası platformlara açılarak, ticari alanda başarı göstermek isteyen tüm şirketler, organizasyonlar ya da bireyler için tanınmak, başarıya giden yolda en faydalı adımlardan biridir. Muhteşem ürünler ya da hizmetler sunuyor olmanız, eşsiz çalışmalar yapabiliyor olmanız, çalışkan bir ekibe ve olağanüstü pazarlama becerilerine sahip olmanız tanınmadığınız sürece size yarar sağlamayacaktır.

Özellikle uluslararası platformlara açılarak, ticari alanda başarı göstermek isteyen tüm şirketler, organizasyonlar ya da bireyler için tanınmak, başarıya giden yolda en faydalı adımlardan biridir. Muhteşem ürünler ya da hizmetler sunuyor olmanız, eşsiz çalışmalar yapabiliyor olmanız, çalışkan bir ekibe ve olağanüstü pazarlama becerilerine sahip olmanız tanınmadığınız sürece size yarar sağlamayacaktır.

Tanınmaktan söz konusu olunca, bunun olumlu bir şekilde olması gerektiği de oldukça açıktır. Kötü bir şöhret, sizin daha fazla zarar görmeniz sebep olacaktır. Saygınlık, en değerli zenginliklerden biri olmakla beraber, en kolay kaybedilebilen değerdir.

İnternetin gelişimi ve kullanımının yaygınlaşması, saygınlığınızı ve tanınırlığınızı arttırma yolunda birçok kolaylık sağlıyor. Bunun yanında yanlış yönlendirmeler, dedikodular ve olumsuz tepkilerin de oldukça hızlı büyüyebileceği bir platform olarak karşımızda duruyor. Eğer uluslararası bir çalışma yapmak istiyorsanız, online saygınlığınızı izlemek ve kontrol altında tutmak son derece detaylı bir çalışma gerektirir ve son derece önemlidir.

Global olun ve yerel düşünün

Uluslararası alanda çalışmak söz konusu olduğunda, insanlar genellikle en yaygın kullanılan dil olan İngilizcenin yeterli olduğunu düşünürler. Fakat sadece İngilizce kullanılan online platformlar ele alınacak olursa, büyük bir hata yapılmış olur. Zira tüm dünyada internet kullanan insanların sadece %25 gibi bir oranı İngilizce konuşmaktadır. Yerelleştirilmiş web siteleri sayesinde, hedeflediğiniz pazarlarda çok daha hızlı büyüme gösterebilir ve bulunabilirliğinizi arttırabilirsiniz. Tamamen yerelleştirilmiş bir internet sitesine sahip olmak, sizin yerel halk tarafından daha güvenilir olduğunuzun düşünülmesini sağlayacaktır. Uluslararası Pazarlama: Analiz ve Strateji kitabının yazarları Sak Onkvisit ve John J. Shaw, yaptıkları araştırma sonucunda, insanların online alışveriş yaparken kendi anadillerinde hazırlanmış siteleri 3 kat daha fazla tercih ettiklerini tespit ettiler.

Ulaşılabilir olun

Uluslararası platformda, internet siteniz aracılığı ile popüler olmak ve saygınlığınızı arttırmak istiyorsanız içeriğinizi yerelleştirmeniz, doğru yönlendirmelere sahip olmanız ve mükemmel bir çevirmen ile çalışıyor olmanız gerekir. Otomatik çeviri programları kolay ve hızlı bir opsiyon olabilir ancak, bu yazılımlar birçok hata yaparlar ve çalışmanızın amatörce hazırlanmış olduğu izlenimini yaratırlar. Hedeflediğiniz bölgenin diline hakim yerel tercümanlarla çalışmanız, hatasız bir çeviriye sahip olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda bu çevirmenler, o bölgede yaşıyor oldukları için sizi oradaki gelişmeler ve kültürel farklar hakkında bilgilendirebilirler.
Hedef bölgenizdeki insanların size direkt olarak e-posta ya da internet sitenize entegre edeceğiniz bir iletişim formu ile ulaşabilmesi de önemlidir. Ücretsiz olarak aranabilen telefon hatları yakınınızdaki kullanıcılar için son derece kolaylık sağlamaktadır, fakat uluslararası telefon görüşmesi yapmak, sadece birkaç sorusu olan bir kişi için çok da makul bir seçenek olmayacaktır.

Hakkınızdaki gelişmeleri takip edin

Sadece kendi fan sayfalarınızı ve internet sitenize yapılan yorumları izlemek, tabii ki kendiniz hakkınızdaki gelişmeleri takip etmek için yeterli olmayacaktır. İnsanların diğer platformlarda sizinle ilgili ne konuştuklarını bilmek çok daha önemlidir. Google Alerts bu alanda kullanılabilecek çok faydalı ve ücretsiz bir hizmettir; Size belirlediğiniz konular ile ilgili internet üzerinde kullanılan sözcükler hakkında, anında ya da belirlediğiniz periyotlarda e-posta atarak uyarı verir.

En iyi sosyal medya platformlarını bulun

Sosyal medya siteleri, online saygınlığınızı arttırmak ve izlemek için oldukça uygun platformlardır. Fakat Google’ın dünyanın her yerinde lider olmaması gibi, Facebook ve Twitter da bazı ülkelerde başka sosyal medya platformlarına yenilmiş haldedirler. Örneğin, Rusların Facebook klonu Vkontakte, 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile Avrupa’daki en büyük sosyal ağlardan biridir. Vkontakte’yi sıklıkla kullanan Belarus, Kazakistan, Ukrayna ve Moldova gibi ülkelerde aktif olmayı düşünüyorsanız, bu platformu kullanmamak sizin için büyük bir dezavantaj olacaktır.

Yorumlamaya ve tartışmaya teşvik edin

Online olarak yapılan yorumlar, insanların fikirlerini ölçmek ve reklam yapmak için faydalı birer kaynaktırlar. Fakat olumlu yorumların yanında, olumsuz yorumların da gelebileceğini unutmayın. İki şekildeki yorumları da, kendi lehinize olacak biçimde değerlendirmek sizin elinizdedir.
İnsanları yorum yapmaya teşvik etmek için, onlara ödüller verebilir ve özel indirimler sunabilirsiniz. Burada dikkatli olmanız gereken konu, tüm yorumlara aynı şekilde değerlendirme yapmaktır. Eğer sadece olumlu yorumlara ödüller verirseniz, bu rüşvet olarak algılanır ve saygınlığınızı kaybetmenize neden olabilir.

Online saygınlığınızı takip etmek çok fazla emek ister. Özellikle dış ülkelerle ilgili çalışma yaparken, bu iş çok daha zorlu olabilmektedir. Özensizce yapılmış bir çalışma bu konuda size büyük zararlar verebilecekken, durumu doğru şekilde izleyip, yönlendirmeleri uygun şekilde yapmak, size harcadığınız emeğin karşılığını tam anlamıyla verecektir.

Christian Arno, dünyanın en popüler çeviri hizmetleri sağlayıcılarından biri olan Lingo24’ün kurucusudur. Bu yazı sosyalsosyal.com’a özel olarak yazılmıştır.

Yazar Hakkında

Christian Arno

Christian Arno, dünyanın en popüler çeviri hizmetleri sağlayıcılarından biri olan Lingo24’ün kurucusudur. Online çeviri şirketleri arasında en iyi firma olmayı hedefleyen Lingo24, son bir yıl içerisinde dünyanın 60 farklı ülkesinden sayısız firmaya 60 milyon sözcüğün üzerinde çeviri hizmeti sunmuştur. Lingo24’ü Twitter’da takip edin: @Lingo24.