Teknoloji

Ülkemizdeki Caps Kültürü ve Gelişimi [İnfografik]

İncisözlük ekibi sosyal medyayı aksiyoner kullanan ve sosyal medyayı kullanırken bundan lezzet almaya çalışan bir ekip. Türkiye’de caps‘lerle İnci ekibi sayesinde tanıştık. İlk capsleri herkes hatırlayacaktır. Küçük ibo, baykuş ve Fatih Terim’li capsler bir süre epey paylaşıldı. Daha sonra internet kullanıcıları Paint gibi basit resim düzenleme programları kullanarak herhangi bir resmin altına kırmızı şerit ve metin ekleyerek kendi capslerini oluşturmaya başladılar.

İncicaps tarafından oluşturulan infografikte “8 Adımda Türkiye’deki Caps Kültürünün Sayısal Analizi” işlenmiş. İnfografiğe göre İncicaps’te bu zamana kadar üretilen toplam caps sayısı 729.869 adet. Günlük ortalama 1.357 adet caps üretiliyor.

Üretilen bu capsler sosyal medya üzerinde yoğun olarak paylaşılıyor. Sadece caps paylaşımı yapan onlarca Facebook sayfası bulunuyor. İnfografiğe göre Facebook’ta caps sayfalarını takip eden toplam kullanıcı sayısı 12.320.000 13 milyona yaklaşan muaazzam bir istatistik var. Yine  infografiğe göre bir hafta içerisinde profilinde caps paylaşan toplam kullanıcı sayısı 425.310 adet.

Capsler kişisel eğlence amaçlı kullanılsa da dijital pazarlama alanında da kullanım örnekleri mevcut. Bu kadar yüksek kullanım sayısına sahip capslerin dijital pazarlamada nasıl kullanılması gerektiğini önümüzdeki hafta yayınlayacağız.

İnfografiği aşağıdan inceleyerek daha çok bilgi edinebilirsiniz.

inci-caps-infografik

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen