Sosyal Medya

Ücretsiz Mesajlaşma Uygulamalarında Rekabet Kızışıyor

İlk olarak hayatımıza WhatsApp ile giren ücretsiz mesajlaşma uygulamaları her geçen gün yeni özellikler ile artarak rekabet ortamını kızıştırmaya başladı. Tabiri caizse SMS katili olarak adlandırılan bu uygulamalar aynı zamanda internet üzerinden ücretsiz arama desteği GSM operatörlerinin konuşma paketlerinide tehtid etmeye başladı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ile geçtiğimiz günlerde dünya genelinde 24 saatte 27 milyar mesaj atılarak yeni bir rekor kırdı. Bir önceki rekor ise 18 milyar ile yine WhatsApp’a aitti. 250 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan WhatsApp, sadece mesajlaşma özelliği ve yıllık 0.99$ ücreti olmasına rağmen, Wechat, Line, MessageMe ve Viber gibi rakipleri arasında birinci sırada yer alıyor.

Son günlerde Türkiye’yi de kapsayan bir agresif reklam kampanyasına başlayan Çin merkezli Wechat ise, dünyaca ünlü futbolcu Lionel Messi’yi reklam yüzü olarak kullanmaya başlamasıyla büyük bir atağa kalktı. Kısa zamanda tv reklamlarıyla adından söz ettiren uygulamanın aktif kullanıcı sayısı 195 milyona ulaştı.

Wechat’in reklam kampanyasının ardından tv reklamlarında yeni yeni görmeye başladığımız Line ise geçtiğimiz günlerde resmi blogunda yayınladığı bir yazı ile 200 milyon kayıtlı üyeye ulaştıklarını bildirdi.

Benzer özelliklere sahip olan Wechat ve Line, kullanıcılara arkadaşlarıyla mesajlaşmadan öte yeni kişiler ve gruplar ile sohbet etme ve tanışma imkanı sunuyor. Her iki uygulamada yer alan zaman tüneli özelliği ile Facebook ve Twitter’a ihtiyaç duymadan çevrenizle kendi sosyal ağınızı kurmayı sağlıyor.

Halen ücretsiz mesajlaşma uygulamaları arasında 1 numarada yer alan WhatsApp ise şimdiye kadar bir ülkemizde yada global olarak bir reklam kampanyası başlatmış değil. Wechat, Line ve WhatsApp gibi uygulamaların gerisinde kalan Viber ise sessiz sedasız 175 milyon kullanıcıya ulaştı. Daha çok yeni olan ve ilk çıktığında ülkemizde birden çok popüler olan MessageMe ise 75 günde 5 milyon üyeye ulaşarak adından söz ettirdi, fakat bugünlerde popüleritesini yitirmeye başladı.

Hemen hemen bütün akıllı telefonlara uyumlu olan mesajlaşma ve konuşma uygulamalarını aşağıdaki adreslerden cihazınıza uygun olanı yükleyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında