Sosyal Medya

Twitter’ın Türk Çalışanları

Popüler mikro blog sitesi Twitter birçok kullanıcısı ve kendine has stili ile kendi dünyasını oluşturmuş bir sosyal platform. Bu denli başarılı bir platformda çalışan 2 Türk çalışandan biri olan Ayşe Naz Elmas bir takım açıklamalarda bulundu

Popüler mikro blog sitesi Twitter birçok kullanıcısı ve kendine has stili ile kendi dünyasını oluşturmuş bir sosyal platform. Bu denli başarılı bir platformda çalışan 2 Türk çalışandan biri olan Ayşe Naz Elmas bir takım açıklamalarda bulundu. 32 yaşında olan Ayşe Naz Erkan “Twitter zamanın ruhunu yakalıyor ” dedi.

Oldukça başarılı bir eğitim hayatını geride bırakan Ayşe Naz Erkan,Adana Anadolu Lisesi ve İstanbul Fen Lisesi’nin ardından üniversite hayatını Boğaziçi ve New York Üniversitesi ile Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nde burslu olarak tamamlamış oldukça başarılı bir yazılım mühendisi.

Ayşe Naz Erkan Twitter’ı da barındıran farklı konulara değinerek şunları açıkladı;

” Twitter’ın bence en önemli özelliği, internet üzerinde anı yakalayan belki de tek kaynak olması. Zamanın ruhunu yakalıyor! Şahsen ben her şeyi ilk orada duyuyorum. Doğru insanı takip ediyorsanızdünyanın gündemini mutlaka anında yakalıyorsunuz.

Sansür söz konusu değil. Dünyanın diğer ucundaki bir olayın anında öğrenilmesini ve dayanışmayı sağlıyor. Çok özgürlükçü ve demokratik! Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye imkân ve zemin hazırlıyor.Twitter’ın Daha fazla kullanım biçimi var. Zamanla çözülecek. İnsanlar yenilikleri başta yadırgasalar da sonradan adapte oluyorlar ve sanki hep varmış gibi davranıyorlar.

Ben Twitter’da problem çözüyorum. Çok data var. Haliyle de çok fazla problem çıkıyor.

Şirket açmak için ilk tercihim İstanbul. Ancak, eğer başka bir şirket, yepyeni bir internet tüketim yolu bulursa, her şeye sıfırdan başlamam gerekebilir. Ekonomi çökerse Artvin’de çiftçilik yapma ihtimali de var!

Yakın zamana kadar çok fazla Twitter kullanmıyordum. Fakat Tweet sayım arttı. Yazdıklarıma gelen tepkiler, isteğimi artırdı.

New York da dertli bir şehir. Evimden fare çıktı mesela. Ayrıca kiralar başta olmak üzere, hayat çok pahalı. Fakat buradaki entelektüel paylaşımı dünyanın başka hiçbir yerinde bulabileceğimi sanmıyorum. Her dilden, dinden, ırktan insanlarla tanışmak ufkumu çok genişletiyor.

2003’te Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek yaparken, Tom Cruise’un başrolde olduğu ‘Minority Report’u (Azınlık Raporu) izledim. Filmdeki elle kullanılan bilgisayarın arayüzünü yapabileceğimi düşündüm. Küçük bir ekiple kısa sürede aynısını ürettik. ”

Twitter’da çalışan diğer Türk çalışan türkçeleştirmeden sorumlu @unbirthdaytea  Aslı Sayitoğlu. Twitter’da ki açık pozisyonlara göz atıp şansınızı deneyebilirsiniz. https://twitter.com/jobs

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen