Twitter

Twitter’ın İşletmeler İçin 12 Faydası

1- Twitter insanların düşüncelerini, eleştirilerini, beğenilerini kısa ve öz bir biçimde anlatabildikleri bir alandır. Günlük hayatta, yani konuşurken ne kadar az kelime kullanırsak, ne kadar çok ima yaparsak o kadar etkili bir ifadeye sahip oluruz ya, işte bu kural Twitter’da da geçerli, hatta bu Twitter’ın kuralı: 140 karakter=Az ve öz ifade.

2- Kişisel kullanıcıların  yanı sıra twitter markalar için de büyük ve sınırsız bir iletişim aracıdır. Bir marka ne kadar büyük olursa olsun, reklam için milyonlar harcamaktan kaçınmaz. Bedelsiz bir reklam alanını kullanmak, reklamda çağı, potansiyel ve halihazırda var olan müşteriyi yakalamak için Twitter markalara büyük imkanlar sağlıyor.

3- Tüketici ya da müşteriyle iletişim halinde olmak ürün geliştirmek için bilgi toplamaya yararken diğer yandan iletişim kurulan kişide olumlu bir izlenim bırakır.

4- Kurum ya da ürünle ilgili olumlu, olumsuz bilgi toplamak çalışma kalitesini artırır.

5- Olumlu ya da olumsuz yorumlarının, şikayetlerinin, ricalarının daha çabuk farkına varmak ve daha hızlı cevap vermek müşteriyi memnun eder.

6- Bir kurum için twitter hesabı açmak, aracısız, doğrudan satış için 24 saat açık bir pazarda 24 saat çevrimiçi olmak demektir. (Tabii bu özgür alanın da kendine ait kuralları olduğunu gözden kaçırmamak gerekir.)

7- Twitter, müşteriyi ya da kullanıcıyı markanın ya da kurumun web sitesine yönlendirmek, link paylaşımında bulunmak için etkili bir araç/aracıdır.

8- Doğru kullanıldığında pazar araştırma şirketleri tutma ihtiyacını ortadan kaldırır. Her kurum kendi araştırmasını kendi yapmasını sağlar.

9- Yeni elemanlar bulmanın yanı sıra mevcut çalışanların görüşleri, paylaşımları takip edilirse markayla ilgili olumsuz imaj yaratacak paylaşımların önüne geçilir.

10- Twitter’da doğru bir biçimde aktif olmak, ürün ve marka farkındalığını artırır. Markanın arama motorlarında daha kolay bulunabilmesi de markanın bilinirliğine katkıda bulunur.

11- Hedef kitleyle çabuk ve sıcak bir ilişki kurmak, olumsuz yorumlara hızlı müdahale etmek için twitter boş bırakılmayacak bir alandır. Aktif olmayan bir hesap takipçisi ne kadar çok olursa olsun ölü bir hesaptır, hatta hiç açılmamış olması pasif ya da kötü kullanılmış bir hesabı kullanmaktan daha iyidir. (Ayda bir atılan tweet’le hedef kitleye ulaşılması mümkün değildir.)  Kurumsal hesaplarda katılım sürekli, paylaşım doğru ve dozunda olmalıdır. Açıksözlü bir iletişim müşteride güven sağlar.

12- Her alanda olduğu gibi twitter’da da doğru ve şeffaf olmak kurumun prestiji açısından gereklidir. Bugünlerde kurumlar –ya da kişiler- için samimi bir imaja sahip olmanın yolunun twitter’da doğru ve etkili bir iletişim kurmaktan geçtiğini unutmayın.

Yazar Hakkında

Ömer Bulut

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Sosyal Medya Danışmanı sosyalsosyal.com & sosyalmedyahaber.com Editörü