Twitter

Twitter’dan Büyük Temizlik!

Türkiye’de 13 milyon kullanıcıya sahip olan Twitter sahte hesaplara ve sahte takipçilere karşı büyük bir operasyon başlattı. Son iki gündür sahte hesaplar kapatılırken sahte takipçiye sahip hesapların takipçi sayılarında büyük düşüş yaşandı. Twitter’ın yaptığı bu hamle ile özellikle sosyal medya üzerinden gerçekleşen inorganik hamlelere yönelikte bir adım atmış oldu.

 

Twitter’da sahte takipçi yükleyen bir kesim ile bu işi meslek olarak yapan bir kesim bulunuyor. Twitter’ın yaptığı son operasyon özellikle bu kesimi çok fazla etkiledi. Twitter’da takipçi satın aldığı aşikar olan hatta takipçi satanların referans olarak gösterdiği Dr. Erol Köse’nin hesabı bir günde 2 milyondan 934.000’e düştü. Erol Köse’nin takipçi satın aldığı iddiasıyla ilgili olarak daha önce bir haber yapmıştık.

Konuyla ilgili olarak Dünya Bülteni’ne konuşan Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan, “Twitter Türkiye’de ciddi operasyon başlattı. İki gün önce somut bir şekilde başlayan operasyonla beraber bot hesaplar, sahte fake hesaplar ve kullanılmayan yumurta kafa diye tabir ettiğimiz açılmış ama kullanılmamış gerçek kişi hesapları hızlıca toplu halde kapatılmaya başladı.” dedi.

Bunun dışında çok spam yiyen engellenmiş hesapların da bir bir askıya alındığını belirten Said Ercan,  Twitter’da hemen hemen herkesin hem takip ettiği sayı hem takipçi sayısı az ya da çok düştü. Daha önce sosyal medyada takipçi yüklettiği söylenen Dr. Erol Köse gibi ünlü isimlerin takipçi sayıları 2 milyondan 900 binlere kadar düştü.” diye konuştu.

 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen