Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 8 – Twitter Takip/Takipçi Yönetim Sistemleri

Twitter’da yüzlerce kişiyi takip ediyor ve yüzlerce kişi tarafından takip ediliyorsanız bu listelerinizi takip etmek bir hayli zorlaşır. Acaba takip ettiklerinizin hepsi halen Twitter’ı kullanıyor mu yoksa boşu boşuna mı Following sayınız kabarık duruyor ya da takip ettiğiniz kişiler sizden başka kimleri takip ediyor vb. sorular soruyorsanız aşağıdakş uygulamalara göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Tweetymail

Birçoğumuz Twitter’dan gelen mail bildirimlerini kullanıyoruz. Her mail geldiğinde Twitter’a girmeli mention/DM cevap vermelisiniz. Ancak Tweetymail sayesinde mention, dm ve tweet atma özelliklerine mail adresinizin içinden de erişebilmektesiniz. Twitter’ı tekrar tekrar açıp kapatmak yerine gelen kutunuzun içinden tüm işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Bu uygulama özellikle Twitter’a girilmesi yasak olan işyerleri için birebir.

Twerp Scan

Twitter’da yüzlerce kişiyi takip ediyor ve yüzlerce kişi tarafından takip ediliyorsanız takipçi listelerinizi düzenleme ihtiyacı hissedeceksiniz. Sizi kimler takip ediyor, siz kimleri takip ediyorsunuz uzun uzun Twitter üzerinden incelemeniz oldukça zor. Bunun için Twerp Scan size takipçilerinizi ve takip ettiklerinizi listeliyor.

Listelerinde following/followers o kullanıcının kaç takipçisinin olduğu, kaç kişiyi takip ettiği, follower/following oranını, son tweet attığı tarihi, toplam tweet sayısını vb. bilgileri tek pencereden görebiliyorsunuz. Hem de tek sayfada 100 farklı kullanıcıyı. Bu pencere üzerinden kişileri takip edebiliyor, takipten çıkarabiliyorsunuz.

Aynı zamanda sizin ya da seçtiğiniz bir başka kullanıcının RT, Mention, Tweet istatistiklerini de sunuyor.

Bu uygulamanın arayüzünü beğenmezseniz alternatif bir uygulama daha var o da Tweepi.

TweepDiff

Facebook’ta ortak arkadaşlar özelliği hepinizin malumu oldukça basit ve kullanışlı ancak Twitter’da benzer bir şey yok. TweepDiff ile Twitter’da seçtiğiniz 2’den fazla kullanıcının ortak takip ettikleri ve takipçilerinin listelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Twellow

Kimi takip etmeli? Bu Twitter’ın aslında en can alıcı sorusu. Çünkü takip edecek güzel kişileri bulamazsanız Twitter’ın bir anlamı kalmaz. Twellow bu konuda size yardımcı oluyor. Sisteme giriş yapan her kullanıcı kendini kategorize ediyor ardından çeşitli kategorilere göre takip edebileceğiniz kişileri seçiyorsunuz. Twitter’ın da benzeri bir sistemi mevcut ancak o daha çok ünlüleri ön sıralara çıkarmakta. Normal sizin bizim gibi kullanıcılar için Twellow’u mutlaka denemelisiniz.

FollowCost

Twitter hesabınızın değerini hesaplamaya yarayan uygulamalardan en ünlüsü followcost. Twitter hesabınızın ya da seçtiğiniz başka bir kullanıcının milliscoble değerini hesaplıyor. Gördüğünüz kullanıcı takibe değer mi diye düşünüyorsanız bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Şahsen kendi hesabım “Nuclear Follow Cost” olarak tanımlandı başka bu şekilde tanımlanan olursa aşağıya bir yorum yazın da takip edelim sizi de 🙂

Twitual

Kimleri takip ettiğinizi, sizi kimlerin takip ettiğini, Sizin takip edip sizi takip etmeyenleri, sizin takip etmeyip sizi takip edenleri liste halinde gösteren bir uygulama Twitual. Listeler alfabetik ve bir isme tıkladığınızda direk o kişinin twitter sayfasına gidebiliyorsunuz. Listenizi kontrol altında tutabilmek için oldukça kullanışlı bir uygulama.

FriendorFollow

En çok kullanılan Twitter Takip Yönetim Sistemi. Kimi takip ediyorsunuz sizi kimler takip ediyor…

Doesfollow

Oldukça basit bir uygulama olan doesfollow ile bir kişinin bir kişiyi takip edip etmediğini öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey nicklerini yazmak o kadar.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.