Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 7- Yer Bildirimler Servisleri

Toplam 20 bölüm halinde sürecek olan “Twitter’cı Olmak” yazı diziminizin 7 bölümüyle karşınızdayız. Gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz.

Sosyal medya büyüdükçe farklı ihtiyaçlarda ortaya çıkıyor, bunlardan biri de yer bildirimleri. Facebook ve Twitter’ın kendi yer bildirim servislerini açmasıyla diğer sitelere karşı ilgi zaman içerisinde azalmaya başladı fakat bu siteler de farklı özellikler ekleyerek yarışta geri kalmıyorlar.

BrightKite

Sosyal Medyaya ilk yer bildirimi özelliğini getiren sitedir BrightKite. Twitter ve Facebook ile entegre olarak çalışmasının yanında Flickr’daki fotoğraflarınıza da yer imi ekleyebilmektesiniz BrightKite sayesinde. iPhone, Android ve Symbian tarafından da desteklenmektedir.

Şu sıralar BrightKite servisi kapalı ancak kısa süre içerisinde çeşitli yeniliklerle dönecekler.

Gowalla

En çok kullanılan 3.yer bildirim servisi Gowalla. Gowalla’nın diğer yer bildirim sitelerinden farkı ise dünyayı keşfetmenize olanak sağlaması. Gittiğiniz bir cafede check-in yaptınız tamam ama bunun kime ne faydası oldu diye düşünüyorsanız Gowalla ile tanışmanız gerekmekte. Gittiğiniz her ülkeyi, cafeyi, tarihi mekanı ister check-inleyin isterseniz onu anlatan bir blog yazın.

Seyahate çıkmadan önce de mutlaka bu siteye bir göz atın. Gideceğiniz yerde neler varmış, nereler mutlaka görülmeliymiş sizin için tek tek anlatan binlerce insan var.

Foursquare

En çok kullanılan yer bildirimi sitesi olan Foursquare’i bilmeyeniniz yoktur sanırım. Facebook ve Twitter ile de entegre olmuş bu sitenin en ilgi çekici özelliği muhakkak rozetlerdir. Gezdikçe ve check-in yaptıkça size çeşitli rozetler kazandıran bir sitedir.

Yelp

Daha çok ABD’de kullanılan Yelp size en yakın hastane, cafe, eczane ya da artık ne arıyorsanız onu gösteriyor. Tek üzücü nokta ise henüz Türkiye’i kapsamıyor olması. Bu nedenle çok fazla ayrıntısına girmeyeceğim ama Kuzey Amerika ya da Batı-Orta Avrupa’ya yolunuz düşerse mutlaka bu siteye uğrayın işinize yarayacaktır.

Boarding

Sık sık uçakla seyahat eden ve havalimanlarında yalnız kalmak istemeyenler için üretilmiş bir yazılım. Tamamen mobil bir uygulama. Üyelik vs. de gerektirmiyor. Sadece Twitter’da #boarding IST şeklinde tweet atıyorsunuz. IST yerine hangi havaalanındaysanız onun kodunu da yazabilirsiniz. Hemen size bir mention geliyor ve ana sayfada görüntüleniyorsunuz. Aynı havalimanında başka bekleyen biri varsa böylelikle bulabiliyorsunuz.

Loopt

Groupon ile entegre şekilde çalışan Loopt ile gittiğiniz yerlerde check-in yapıyorsunuz. Kısa yazılarda paylaşabiliyorsunuz gittiğiniz mekan ile ilgili. Android ve iPhone uygulamaları bulunan Loopt, Foursquare’i sevmeyenler için güzel bir alternatif.

 Eğer bu siteler içinde aradığınız özellikleri bulamadıysanız şunlara da göz atabilirsiniz;

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.