Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 6 – Yayın Akışı / Live Streaming

Twitter malumunuz 140 karakterle kendinizi, düşüncelerinizi, yaptıklarınızı anlattığınız bir platform. Fakat herkes yazmakta iyi değildir. 140 karakterde kendinizi ifade edemediğinizi konuşarak kendinizi daha iyi ifade edeceğinizi düşünüyorsanız bu uygulamaları denemelisiniz.

Twitcam

Twitter’da yaz yaz sıkıldım diyorsanız açın web caminizi girin Twitcam’a Twitter hesabınızla giriş yapıp konuşun kameranıza. 140 karakterde anlatacağım diye uğraşmayın. Anında videonuz Twitter hesabınızda yayınlansın. Böylelikle ufak bir basın açıklaması da yapmış oluyorsunuz aslında.

Tinychat

mIRC’ı hatırlayanımız çoktur. Orada konuşup Msn’e, iCQ’ya davetler gönderilir konuşmalar sürerdi. Şimdi ise görüntülü chat odaları var. Öyle mIRC gibi uygunsuz konuşmalar ya da +18 içerikler pek yok. Bu yolla yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Ancak bizim asıl tanıtma amacımız bu sitenin size özel bir oda vermesi. Bu oda da Facebook’tan dilediğiniz kadar arkadaşınızla görüşme yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda linki Twitter’da da paylaşarak chat odasına Twitter’dan da katılım sağlatabilirsiniz. Organizasyonlar mini toplantılarını da buradan gerçekleştirebilirler.

Ustream

İnternetin gelişmesi ile birlikte her kullanıcı artık televizyon yayını yapabiliyor. Bir etkinlik düzenlediğinizi düşünün. Bu etkinliği Ustream sitesinden baştan sona canlı yayınlayabilirsiniz. Üstelik yayınınız daha sonra da izlenebilmekte. Tek yapmanız gereken giriş yapıp size verilen linki Twitter ya da Facebook’ta paylaşmak.

Üstelik yayınınızı iPhone üzerinden de yapabilmektesiniz. Öyle basit bir site olarakta düşünmeyin. NASA, Mubasher gibi büyük oluşumlar da burada yayın yapmakta. Örneğin Suriye’deki bir çok eylem buradan canlı olarak yayınlanmakta.

Qik

Twitter haber alma ve haber yayma konusunda en etkili sitelerden biri haline geldi. Sokağınızda bir kavga olduğunu düşünün. Polise haber verdiniz tamam ama Twitter’da ayrıntılarını yazmak istiyorsunuz. Kavgayı mı izleyeceksiniz yoksa tık tık yazacak mısınız? Siz en iyisi mi açın telefonunuzu girin Qik’e çekin videonuzu aynı anda Twitter’da sizi takip edenler izlesin.

Aynı zamanda Qik size özel bir yayın da sağlıyor sadece dilediğiniz kişilerin izleyebileceği özel bir yayın. Üstelik bu yayınlar çekim sonrasında da izlenebiliyorlar.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.