Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 4 – Kontrol Panelleri / Dashboards

Malumunuz Sosyal Medya denen şey artık büyük bir aile. Bunca siteyi tek yerden kontrol etmek, hepsini birden güncellemek için bir çok uygulama var. Bunlardan Twitter’a özel özen gösteren bir kaç uygulama tanıtacağım.

Sosyal Medya Ailesi ne kadar büyük diyorsanız sadece küçük bir kesimini tanıttığımız bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Seesmic

iPhone, Android, Windows Phone, Web ve Masaüstü uygulamaları ile kullanılabilen bu yazılım ile Twitter, Facebook, Linkedin, Chatter ve Ping.fm hesaplarınızı güncelleyebiliyor ve kontrol edebiliyorsunuz.

Aynı pencereden hem Facebook yayın akışınızı hem Twitter akışınızı görebiliyorsunuz. Hepsine aynı anda müdahale edebiliyorsunuz. Hatta Facebook Sayfalarınızı dahi buradan güncelleyebilir, akışınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ping.fm sayesinde ise yaklaşık 60 farklı sosyal medya sitesinde durum güncellemesi yapabilmektesiniz. Hepsini aynı platformdan yapabilmek harika bir şey.

Radian6

Salesforce’a ait olan ücretli bir yazılım. Kurumsal firmalar tarafından kullanılmasını şiddetle tavsiye ettiğimiz oldukça profesyonel bir uygulama. Aylık ücretleri 600$ ile 10.000$ arasında değişen bu yazılım ile sosyal medyada şirketiniz hakkında neler konuşulduğunu, kimlerin konuştuğunu özel raporlarla görüntüleyebilmektesiniz.

Kurumsal uygulamalarıyla tanıdığımız salesforce şirketinin en prestijli uygulaması kendisi.

Hootsuite

Ücretsiz olarak 5 farklı sosyal medya sitesini aynı anda kontrol edebilmenizi sağlayan bir web uygulaması. Blackberry, Android ve iPhone için özel uygulamaları da mevcut. Hootsuite ile onlarca farklı sosyal medya sitesinden dilediğiniz 5 siteyi seçip hepsini tek noktadan kontrol edebilirsiniz.

Eğer ayda 6$ ücret öderseniz Hootsuite size ayrıntılı grafikler ve istatistikler sağlıyor. 5 farklı site sınırı da kalkıyor. Yine de bireysel kullanıcılara tavsiye etmiyorum. Ancak ufakta olsa bir şirketiniz var ise sosyal medyayı da etkili kullanmak istiyorsanız Hootsuite’i mutlaka kullanmalısınız.

TweetDeck

Dünyanın en çok kullanılan panel uygulaması TweetDeck. Tamamen ücretsiz ve oldukça hoş bir arayüze sahip. Dilediğiniz sayıda farklı Twitter ve Facebook güncellemesini aynı panelden kontrol edebiliyorsunuz.

Tweetdeck o kadar rağbet gördü ki en sonunda Twitter tarafından 40 milyon dolara satın alındı. Ancak bir kaç gün önce TweetDeck uygulamasını biraz değiştiren Twitter, TweetDeck’in bir çok özelliğini sonlandırmış ve birazcık batırmış diyebiliriz. Ancak yine de her twitter kullanıcısının kullanmasını önerdiğim bir uygulamadır.

TweetDeck hakkında Twitter Resmi Sayfasından da bilgi edinebilirsiniz.

 

Bu yazı da daha çok twitter üzerine odaklanan uygulamaları inceledik. Twitter üzerine odaklanmamış başka dashboard uygulamaları da mevcut. Bu uygulamaları beğenmeyenler için ise alternatifler şunlar;

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.