Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 3 – İlgi Alanı Grafikleri

Twitter’da her gün milyonlarca insan milyonlarca tweet atıyor. Milyonlarca insan birbirini takip ediyor. Haliyle farklı türde işe yarayan tonlarca grafik çıkartılabiliyor insanın karşısına. Şimdi size en çok kullanılan ve en çok işe yarayan 3 ayrı siteyi tanıtacağım.

Twittercı olmak yazı dizimizin üçüncü kısmında ilgi alanı grafiklerini inceleyeceğiz. Birinci ve ikinci kısımlara göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim.

Twitter’da her gün milyonlarca insan milyonlarca tweet atıyor. Milyonlarca insan birbirini takip ediyor. Haliyle farklı türde işe yarayan tonlarca grafik çıkartılabiliyor insanın karşısına. Şimdi size en çok kullanılan ve en çok işe yarayan 3 ayrı siteyi tanıtacağım.

Twitter Venn

Dünya’da bir konu hakkında neler konuşulduğunu merak ediyorsunuz. Ancak Twitter Search ile bu merakınızı bir yere kadar giderebilirsiniz. Ben örnek olsun diye Suriye İran ve Türkiye hakkında neler konuşuluyor diye arattım. Siz süt, çikolata ve şekeri de aratabilirsiniz isterseniz. İster 2 ister 3 kelimelik aramalar yaparak tweetler arasında arama yapıyorsunuz bu servisle.

Kırmızılar içinde Suriye geçen kelimeler. Kırmızı bölgeye tıkladığınızda karışık olarak alt bölümde içinde Suriye geçen tweetler görünmekte. Mor bölüme tıklarsanız içinde hem İran hem Suriye geçen tweetler görünmekte. Tek problem ü-ö-ğ gibi harfleri tanımıyor olması.

Socialcollider

Aşağıda gördüğünüz bu karışık rengarenk grafik benim ne işime yarayacak dediğinizi duyar gibiyim. Bu grafik benim twitter kullanıcıları ile son bir haftadaki mentionlarımın grafiği. Yoğun bölgelerde muhabbet bir hayli uzamış. Kiminle ne kadar ve neyi konuştuğunuzu öğrenmek için bu siteyi kullanabilirsiniz. Sadece kendinizin hesabını da değil her hesabı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu grafik üzerinden tweetleri de görebilmektesiniz.

Mentionların dışında tek bir kelimeyi de aratabilirsiniz. Twitter genelinde o kelime kaç kez nerelerde kullanılmış kimler kullanmış. Ya da herhangi bir Trendin grafiklerini de elde edebilirsiniz.

 

Twiangulate

“Kim kimi takip ediyor?” diye tanımlamak mümkün aslında. 3 kutucuğa 3 Twitter hesabının ismini giriyorsunuz ve uygulama sizin için ortak arkadaşlarını (karşılıklı takipleşen) ortak takip edenleri aynı kelimeleri kullananları vb. sayısız grafik ve veri verebiliyor size.

Ben örnek olsun diye sosyalsosyalin 3 yazarının ortak takipçilerini inceledim. Her kesişme için ayrı ayrı uzunca bir liste çıkıyor karşınıza. Bu listeden ortak olanları takip edebiliyor profillerine gidebiliyor, profil bilgilerini görebiliyorsunuz. Hatta bu kişilerden Twitter Listeleri oluşturabiliyorsunuz. Çıkan isimleri farklı bir kaynakta kaydetmek isterseniz de dışa aktar seçeneği de mevcut.

Aynı zamanda harita üzerinde de gösterim yapabiliyorsunuz. Kişilerden kişilere giden bir sürü ok karşınıza çıkıyor. Çok kalabalık olunca anlamak zor olsa da bu da güzel bir yöntem olmuş.

 

 

Bu uygulamaları çalıştırabilmek için sisteminizde Java yüklü olmak zorundadır.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.