Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 2 – Coğrafi Konumlara Göre TT

Twitterda TT (Top Trends) Twitter’ın en ilgi çekici özelliklerinden biri. Ancak eksiklikleri de bi hayli fazla. Örneğin ülkeler listesi bir hayli az. “Dünyanın neresinde ne konuşuluyor”u tam anlamak için Twitter sayfasındaki Top Trends bölümü kesinlikle yetersiz ve oldukça basit.

Twitterda TT (Top Trends) Twitter’ın en ilgi çekici özelliklerinden biri. Ancak eksiklikleri de bir hayli fazla. Örneğin ülkeler listesi bir hayli az. “Dünyanın neresinde ne konuşuluyor”u tam anlamak için Twitter sayfasındaki Top Trends bölümü kesinlikle yetersiz ve oldukça basit. Küreselleşen dünyada.. diye başlayan cümleleri hepimiz defalarca duyduk. Bu küreselleşmeyi en fazla burada hissediyoruz. Örneğin Gana’da ne konuşulduğunu merak ediyorsunuz. Twitter’dan bulabilmeniz çok zor. Tabii burada yardımımıza ek uygulamalar koşuyor.

Trendsmap

Dünya haritası üzerinde Gana’nın üstüne geldiğimizde Gana’da neler konuşuluyor tek tek görebiliyoruz. Hashtaglara tıkladığımızda ise tweetleri okuyabiliyoruz. Bu yazıyı yazarken Güney Afrika’da Turkey kelimesi dikkatimi çekti. İnceledim biraz. Cold Turkey adlı John Lennon şarkısını tartışıyorlarmış. Hemen ardından Ahmet Davutoğlu’nun İran ve Suriye ile ilgili açıklamaları yayınlandı ve topic Türkiye’nin dış işlerine döndü. Düşünsenize Güney Afrika’da Türkiye’yi tartışıyorlar. Küreselleşme denen şey sanırım bu.

“Dünyanın neresinde ne konuşuluyor?” Sorusuna Trendsmap cevap olarak verilebilir.

Peki Küreselleşmenin dışında bir de yakın çevremizde neler olup bittiğini de öğrenmek istemezmiyiz? Örneğin mahallemizdeki insanlar Twitter üzerinden neler konuşuyor?

Geochirp

Burada da yardımımıza başka bir uygulama koşuyor. Ayarladığınız mesafeye göre bulunduğunuz konum çevresinde yazılan tüm tweetler ekranınızda görünüyor. Merak etmeyin halen kapı komşunuz hakkında kötü şeyleri Twitter’a yazabilirsiniz sizi bulabilmesi olasılığı halen çok zor ama çevrenizdeki kişileri takip edebilmeniz için harika bir uygulama. Örneğin şuanda Atatürk Havalimanında konuşulmakta olanları görüyorsunuz. Akıllıca kullanıldığında bu uygulama oldukça işinize yarayabilir.

 

Ben İngilizce bilmiyorum buu sitelerle uğraşamam ama Twitter’da yakınımdaki kişileri bulmak istiyorum diyorsanız yardımınıza koşan yerli bir uygulama da var.

Tweetzu

Yine aynı mantıkla çalışan Tweetzu ile de yakınınızdaki kişileri bulabilirsiniz. Halen beta sürümü devam eden uygulama da arada sırada aksaklıklar olsa da kullanılması gereken uygulamalardan biri.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.