Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 19 – Dünyayı Değiştir!

Sosyal Medya üzerinden imza kampanyaları düzenleyebileceğiniz, sesinizi geniş kitlelere duyurmanızı sağlayabilecek bir servis Actly. Web sitenize de Act.ly ‘de oluşturduğunuz imza dilekçesini ekleyebilmektesiniz. Üstelik imza kampanyasına katılanların siteye üye olma zorunluluğu da bulunmamakta. Dilekçelerinize videolarda ekleyebiliyor olmanız cabası. Bu kampanyalar Twitter hesabı olan kurum ya da kişilerden istediklerinizi almak konusunda oldukça etkili olabilir. Örneğin http://act.ly/3f5 adresinde Barack Obama’dan Marihuana’yı serbest bırakmasını isteyen 8545 kişi bulunmakta şuanda. Türkiye’de çokta bilinmeyen bu servisle neler yapılabileceğinin hayalini sizlere bırakıyorum. Şu anda sistemde 5000’den fazla dilekçe bulunmakta ve bunların 600’e yakını cevaplanmış durumda. Bu dilekçelerle ilgili ise 240.000 tweet atılmış.

Günümüzde binlerce Sivil Toplum Kuruluşu Twitter’da aktif olarak yer alıyor. Ancak bunların neredeyse hiç biri sosyal medyanın nimetlerinden tam olarak yararlanmıyor.

Act.ly

Sosyal Medya üzerinden imza kampanyaları düzenleyebileceğiniz, sesinizi geniş kitlelere duyurmanızı sağlayabilecek bir servis Actly. Web sitenize de Act.ly ‘de oluşturduğunuz imza dilekçesini ekleyebilmektesiniz. Üstelik imza kampanyasına katılanların siteye üye olma zorunluluğu da bulunmamakta. Dilekçelerinize videolarda ekleyebiliyor olmanız cabası. Bu kampanyalar Twitter hesabı olan kurum ya da kişilerden istediklerinizi almak konusunda oldukça etkili olabilir. Örneğin http://act.ly/3f5 adresinde Barack Obama’dan Marihuana’yı serbest bırakmasını isteyen 8545 kişi bulunmakta şuanda. Türkiye’de çokta bilinmeyen bu servisle neler yapılabileceğinin hayalini sizlere bırakıyorum. Şu anda sistemde 5000’den fazla dilekçe bulunmakta ve bunların 600’e yakını cevaplanmış durumda. Bu dilekçelerle ilgili ise 240.000 tweet atılmış.

Gelip geçici TT’ler oluşturmak yerine Act.ly ile oluşturduğunuz dilekçe daha çok dikkate alınacaktır.

İşte dilekçe alan bazı Twitter kullanıcıları;

Twibbon

Facebook ve Twitter takipçilerinizin size tam destek vermesini istiyorsanız onların profil fotoğrafının tamamını değiştirtmek yerine sağ alt kısmına logonuzun ya da yürürlükte olan kampanyanızın ufak bir logosunu ekletebilirsiniz. Onların tek tek sizin logonuzu profil fotoğrafı olarak hazırlayıp yüklemesi yerine bunu otomatik olarak yaptıran bir servis Twibbon.

Örnek vermek gerekirse, Kuveytli kullanıcılar Suriye Devrimine desteklerini göstermek için şöyle bir şey hazırlamışlar;

Prestij ve kampanya bilinirliği açısından mutlaka her Sivil Toplum Hareketi’nin ve her Siyasi Parti’nin incelemesi gereken bir sistem.

 

 

 

Twestival

STK’ların etkinliklerini duyurmak için Facebook’a mahkum kaldığı bir dönemdeyiz. Facebook ile etkinlikler sadece arkadaşlardan arkadaşlara gidebildiği için etkinliği duyurabilmek bazen sıkıntılı olabiliyor. Twestival’da ise etkinliğinizin açıklamasını, hedeflerini vb. bilgilerini verip etkinlik duyurunuzu yapabileceğiniz özel bir sistem. Özellikle bağış toplamak amaçlı düzenlenen etkinliklerde ön ödemeyi bu site üzerinden yaptırtabilmek tüm STK’lar için bulunmaz nimet niteliğinde.

BroadCause

Her STK’nın kendine özel bir sayfa açabildiği, tanıtımını yapabildiği ve etkinliklerini yayınlayabildiği bir sosyal medya sistemidir. PayPal ile sistem üzerinden bağışta toplanabilen BroadCause ile kampanyalar başlatabilir, Facebook Login sistemiyle destekçi toplayabilir sesinizi duyurabilirsiniz. Kampanyanızla ilgili fotoğraflar da ekleyebildiğiniz bu site de destekçilerinizin yorumları da yayınlanmakta.

Örneğin bir hayvansever topluluğu zevk için öldürülen öküzler hakkında bir kampanya başlatmış ve 3500’den fazla destekçi şu anda destek vermiş durumda. (Destek için)

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.