Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 16 – Social CRM

İster küçük ister büyük bir işletme sahibiyseniz Twitter ya da Facebook’ta olmanız artık şart gibi bir şey oldu. Ancak Facebook hesabı açmakla iş bitmiyor. Bu hesapların sürekli izlenmesi de gerek. Her dakika başı yeni bir güncelleme yapmakta günde bir güncelleme yapmakta birer strateji. Peki bu stratejileri elinizde herhangi bir veri olmadan nasıl gerçekleştireceksiniz? Bu verileri elde etmek ve profesyonel manada sosyal medya hesaplarınızla ilgilenmek için onlarca yardımcı servis var. Bunların arasından sizler için seçtik;

İster küçük ister büyük bir işletme sahibiyseniz Twitter ya da Facebook’ta olmanız artık şart gibi bir şey oldu. Ancak Facebook hesabı açmakla iş bitmiyor. Bu hesapların sürekli izlenmesi de gerek.  Her dakika başı yeni bir güncelleme yapmakta günde bir güncelleme yapmakta birer strateji. Peki bu stratejileri elinizde herhangi bir veri olmadan nasıl gerçekleştireceksiniz? Bu verileri elde etmek ve profesyonel manada sosyal medya hesaplarınızla ilgilenmek için onlarca yardımcı servis var. Bunların arasından sizler için seçtik;

Salesforce

Şirketlerin Sosyal Medya’daki etkinliğini takip eden, ayrıntılı özet raporlar sunan ve çeşitli öneriler getiren bu alandaki en büyük oluşumdur Salesforce. Facebook applicationları yazdırma aracı olan heroku‘dan,  kurumsal iç iletişimi sağlayan chatter‘a, sosyal medya takip sistemi Radian6‘ya ve CloudForce gibi büyük sistemleri bünyesinde barındırır. Sistem güzel olduğu kadar ücretleri de yüksektir.

Grem.ln

Hootsuite, Tweetdeck gibi birden fazla sosyal medya hesabınızı bağlayabileceğiniz ve hepsini bir yerden yönetebileceğiniz bir platform olmasının dışında size bu bağladığınız hesaplarla ilgili ayrıntılı istatistikler de sunup stratejinizi belirlemenizde size yardımcı olur. Ücretsiz olan sürümünü her Twitter kullanıcısının kullanmasını öneririm.

Socialping

Kurumsal hesaplar için yine farklı bir çözüm olan SocialPing ile follower/following artış grafiklerini, tweet atış saat ve sayılarınızla ilgili grafikleri görebilirsiniz. Ayrıca bu monitoring sistemini cep telefonunuzdan da kullanabilirsiniz.

dlvr.it

Otomatik tweet atma,  gerçek zamanlı Twitter İstatistikleri, Facebook, Linkedin, Twitter gibi hesapları tek bir yerden yönetebilme, zaman ayarlı güncelleme, link kısaltma gibi onlarca servisi hizmetinize sunuyor. Üstelik ücretsiz.

 

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.