Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 12 – Twitter Kullanıcı İstatistikleri

Bir çok kişi zamanının çoğunu Twitter’da geçiriyor. Bu geçirdiği zaman zarfında neler yaptığını ve yaptığı işlemlerin ayrıntılı grafiklerini merak etmesi oldukça doğal. Bunun için çeşitli uygulamalar bulunmakta. Özellikle kurumsal Twitter hesapları için bu uygulamalar birer vazgeçilmez.

Bir çok kişi zamanının çoğunu Twitter’da geçiriyor. Bu geçirdiği zaman zarfında neler yaptığını ve yaptığı işlemlerin ayrıntılı grafiklerini merak etmesi oldukça doğal. Bunun için çeşitli uygulamalar bulunmakta. Özellikle kurumsal Twitter hesapları için bu uygulamalar birer vazgeçilmez.

Tweet.me.it

Hem URL’lerinizi kısaltan hem de Twitter üzerinden tıkladığınız URL’lerin istatistiğini size sunan bir sistem Tweet.me.it. Aynı zamanda kullandığınız sosyal medya sitelerini de listeleyebilmektesiniz.

TweetStats

TweetStats üyelik gerektirmeyen ve ayrıntılı grafiklerle Twitter verilerinizin istatistiki dökümünü veren bir sistemdir. Tweetlerinizi attığınız aylara, saatlere ve günlere göre, tweet atarken kullandığınız programlara göre, size en çok mention atanlara ve RT edenlere göre ayrı ayrı grafiklerle gösterir. En çok kullandığınız hashtagları cloud şeklinde gösterir ve follower artış grafiğinizi verir. Aynı zamanda genel trendleri de size sunar.

TwitterCounter

Ücretsiz olarak tweet, following, followers sayılarınızın grafiklerini veren, kaç followera ne zaman ulaşacağınızı söyleyen (tahmini) bir sistemdir. Bu tahmin insanın biraz olsun moralini de bozmakta. Örneğin ben 10.000 followera 2000 gün sonra ulaşacakmışım. Tüm Twitter kullanıcıları arasındaki sıranızı da göstermekte. Ayrıca ayda 75$ ödeyerek followerda satın alabilmektesiniz bu siteden.

Profile Checker özelliği ile Twitter hesabınızdaki eksiklikleri size göstermekte. Milestones özelliği ile de 10.000.Tweet ya da 25.000 follower gibi özel sayılarda sizin için otomatik uyarı tweetleri atabilmekte sistem. Username Alert özelliği ile de kullanıcı adları için özel alarmlar kurabilirsiniz. Örneğin @sosyalsosyal ismini istiyorsunuz. Sisteme kaydınızı yaptırdıktan sonra biz adımızı değiştirecek olursak size mail gidiyor. Son olarak TwitterCounter’dan ücretsiz olarak sitenize ekleyebileceğiniz follow butonları da hazırlayabilirsiniz.

Aşağıda üç yazarımızın follower istatistiklerini görmektesiniz;

Twitalyzer

Ücretsiz olarak Twitalyzer’a özel bir algoritma ile hesaplanan ölçümler sunmakta bu sistem. Klout gibi büyük sosyal medya ölçümü yapan sistemlerden de veri almakta olan Twitalyzer çok değişik türden sonuçlar sunmakta. Ancak yine de birçok özelliğini ücretli olarak sunuyor olması insanları diğer sistemlere yöneltmekte.

Toplam 20 bölüm olan Twitter’cı Olmaz yazı dizimizin 12. bölümü burada sona eriyor. 13. bölüm çok yakında yayında.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.