Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 11 – İletişim Yönetimi

Twitter arayüz olarak ve kullanım olarak oldukça basit görünebilir. Ancak o kadar da basit değil. Binlerce mention, DM ve gelip giden bir sistem Twitter. Twitter’ı daha verimli kullanabilmek için ek sistemler kullanmak gerekiyor.

Twitter arayüz olarak ve kullanım olarak oldukça basit görünebilir. Ancak o kadar da basit değil.  Binlerce mention, DM ve gelip giden bir sistem Twitter. Twitter’ı daha verimli kullanabilmek için ek sistemler kullanmak gerekiyor.

GroupTweet

Facebook’ta gruplar özelliği ile derneğinizin, organizasyonunuzun iç iletişimini ve etkinliklerinizi yönetebilmektesiniz. Peki ya Twitter’da benzeri bir şey yapmak isterseniz? Grouptweet’e hesabınızla giriş yapıp grubunuzu tanıtıyorsunuz. Ardından ister mention ister DM ile mesaj alışverişinizi gerçekleştiriyorsunuz. Grouptweet kullanmaya başlarken sitedeki açıklamaları dikkatlice okumanızı da tavsiye etmekteyim.

SplitTweet

Bildiğiniz gibi tek bir tarayıcıyı kullanarak birden fazla Twitter hesabı kullanılamamakta. Ancak artık neredeyse herkesin birden fazla Twitter hesabı var. Kurumsal hesabınızı, kişisel hesabınızı ve fake hesaplarınızı farklı tarayıcılar kullanmadan tek sayfada görüntüleyebilirsiniz SplitTweet sayesinde. Bu amaçla Tweetdeck (Twitter’cı Olmak 4 yazısında bahsettiğimiz) gibi uygulamalarda olsa kişisel bilgisayarınızın dışında da birden fazla hesabınızı buradan yönetebilirsiniz.

TweetBeep ve Twilert

Google arama motorunun Alerts adlı bir servisi var. Google aracılığıyla önceden tanımladığınız herhangi bir aramayı herhangi biri gerçekleştirirse size mail gelmekte. Örneğin uygun ayarlamayı yaparsak sosyalsosyal diye Google’da arama yaptığınızda bize mail gelebilir.

Twilert ve TweetBeep’te Google Alerts’in Twitter’a uyarlanmış hali. Belirli bir hashtag hakkında uzun vadeli araştırmalar yapıyorsanız ya da isminizin geçtiği tweetler neler diye merak ediyorsanız bu iki servis sizin için sürekli çalışmaya devam edecek.

Monitter

Twitter’da günde milyonlarca tweet yazılıyor. Sadece takip ettiğiniz kişilerin attığı tweetler değil takip etmediğiniz kişilerin attığı tweetlerde sizin için önemli olabiliyor. Ben bu hafta vizyona giren filmler hakkında bilgi edinmek istedim ve Monitter’i açtım. 3 ayrı filmi de arattırdım. Sonuç aşağıda. Sürekli olarak yenilenen yüzlerce farklı yorumdan oluşan bir bilgi akışına sahip oldum. Tabi bu kadar çok yorum görünce üç filmi de izlemeye karar verdim ama yine de farklı olayları aynı anda takip edebilmeniz için oldukça yararlı bir uygulama Monitter.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.