Sosyal Medya

Twitter’cı Olmak 10 – Zengin İçerik Paylaşım Yönetimi

Gün geçtikçe daha çok fotoğraf ve video paylaşır olduk. Peki elimizdeki bu fotoğrafları, videoları, makaleleri en uygun ne şekilde paylaşmalıyız? Burada “zengin içerik paylaşım yönetimi” diyebileceğimiz sistemler devreye giriyor.

Gün geçtikçe daha çok fotoğraf ve video paylaşır olduk. Peki elimizdeki bu fotoğrafları, videoları, makaleleri en uygun ne şekilde paylaşmalıyız? Burada “zengin içerik paylaşım yönetimi” diyebileceğimiz sistemler devreye giriyor.

Twitvid

3G’nin hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal medya da değişimler başladı. Çektiğiniz videoyu Twitter’da paylaşmak için youtube’a girip uzun process’ler, içerik uygunluğu vs. denetimlerden geçmekle uğraşmak istemiyorsanız Twitvid sizin için uygun bir tercih olabilir. iPhone, Blackberry ve Android desteği de olan Twitvid ile videolarınızı Twitter ve Facebook’ta hızlı bir şekilde paylaşabilir, Twitter ve Facebook’taki arkadaşlarınızın paylaştığı videoları inceleyebilirsiniz.

Paper.li

Şahsen ben hep gazeteci olmaya özenmişimdir. Ancak bu işi bizim için oldukça kolaylaştıran bir servis mevcut. Paper.li. Twitter’da takip ettiğiniz tweetleri derleyip onları günlük bir gazete haline getiriyor. Fotoğraflar, videolar da gösteren bir gazete. Gazeteniz için özel konu başlıkları seçebileceğiniz gibi sadece belirli bir twitter listesindeki insanlardan gelen tweetleri de gazetenizde yayınlayabilirsiniz. Günlük ya da haftalık yayın yapmakta mümkün.

Twitter için özel olarak hazırlanmış çok sayıda fotoğraf yükleme sistemi de mevcut. Twitter artık photobucket aracılığıyla fotoğraf yüklenmesine izin vermekte ancak Android, Blackberry, iPhone olmayan telefonlarda bu özellik kullanılamıyor. Bu sitelerden öne çıkanları birlikte tanıtacağım.

Twitgoo

Pratik ve tek amacı fotoğraf yüklemek olanlar için kullanışlı bir site. Çok farklı özellikler sunmasa da basit bir uygulama.

Yfrog ve Twitpic

Yfrog ve Twitpic temel olarak tamamen aynı. Fotoğraflarınızı veya videolarınızı paylaşıyor, geçmişte paylaştıklarınızı inceleyebiliyorsunuz. Yfrog’ta Twitter’daki timeline’nınızı görebiliyorken TwitPic’te tüm yüklenen fotoğrafları görebildiğiniz bir Feed mevcut.

 

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.