Sosyal Medya

Twitter Marka Sayfaları

Facebook 30 Mart’ta tüm markaların zaman tüneline geçeceğini belirtirken Twitter 1 Şubat itibari ile markalara özel sayfaları hizmete sunacaklarını açıklamıştı. Timeline kadar damgasını vurmasa da gündeme markalar yavaş yavaş kullanmaya başladılar. Coca-Cola, Mc Donald’s, Bing, Hp gibi markalar geçerken ülkemizde ise marka sayfasını kullanan ilk kurum Turkcell oldu.

Facebook’ta marka sayfaları olur da Twitter’da olmaz mı? Twitter her ne kadar Facebook’tan farklı bir mecra olsa da her ikisinin de ortak yanı markalar olsa gerek.

Farklı mecralar olduğunu söylesem de verecekleri hizmet konusunda birbirlerinden ayrılmayacaklarını da belirtmek isterim.

Facebook 30 Mart’ta tüm markaların zaman tüneline geçeceğini belirtirken Twitter  1 Şubat itibari ile markalara özel sayfaları hizmete sunacaklarını açıklamıştı. Timeline kadar damgasını vurmasa da gündeme markalar yavaş yavaş kullanmaya başladılar. Coca-Cola, Mc Donald’s, Bing, Hp gibi markalar geçerken ülkemizde ise marka sayfasını kullanan ilk kurum Turkcell oldu.

Peki Twitter marka sayfaları nasıl bir hizmet verecek?

Markalar profilleri içerisine görsel yerleştirebilecekler. Böylelikle sloganlarını ya da iletişime geçmek istedikleri ürünü promote edebilecekler.

İstenilen içeriği tweet akışının en üstüne sabitleyebilecekler.

Hesabı takip etmeyenlerden de özel mesaj alabilecekler. Böylelikle markayla ilgili soru yaşayan herkes marka ile iletişime geçerken, markalar kısa sürede kullanıcıların sorunlarını çözebilecekler.

Ayrıntılı Twitter istatistikleri alınabilecek. Bu verilerin içerisinde;

–          Retweet sayısı (Bu özellik üzerinden yürütülen kampanyalar için sağlıklı bir çözüm)

–          İletiler içerisindeki bağlantılara tıklama sayısı

–          Takipçi dağılımı vb. özellikler yer alacak.

Aşağıda örnek Twitter marka sayfalarını görebilirsiniz;

Twitter marka sayfaları hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Yazar Hakkında

Betül Beyza Demir

Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü mezunu, ajans
içinde bir cadı, evde kül kedisi, sosyal medya kişisi, teknoloji
delisi, e-ticaret, dijital pazarlama meraklısı.