Twitter

Twitter 10 Yaşında!

Twitter bundan 10 yıl önce sanal hayata gözlerini açtı. Biz halen zar zor girebilsek de Twitter bugün tam 10 yaşına bastı.

Twitter’in hikayesi nasıl başladı?

Twitter fikri 2006 yılında pod yayıncılıkla uğraşan Odeo şirketinin bir toplantısında ortaya çıktı. İlk kurulum amacı şirketin çalışanları arasında haberleşmeyi sağlamaktı. İlk prototip de bu amaçla kullanılmıştı. 2006’nın ortalarına doğru dışarıya açılmıştır. 2007 yılında South by Southwest festivaline katılanların gönderdiği tweetlerin dev ekranlara yansıtılmasıyla tüm dünyada hızla Twitter kullanımı yaygınlaştı.

2006 yılında bu durumda emeği geçen ; Jack, Biz, Noah, Cyristal, Jeremy, Adam, Tony, Ev, Dom, Rabble, Ray, Florian, Tim ve Blaine ‘i de unutmamak gerek. Jack’in fikri oldukça basitti; insanlara o anda gittikleri kulübü, bulunduğu yeri yada yaptığı şeyi yazıp mesaj atacaklardı. Sonuçta fikir öyle beğenilmişti ki gruptaki herkes bunun gerçekleşmesini ister bir hale gelmişti.

Twitter çalışanlarının etkisiyle San Francisco‘da kalmaya ve şehrin en popüler bölgesinde bulunan binaya 2012 yılının ortalarında taşınmaya karar verdiler. Twitter ekibinin de 1200 kişi olduğunu göz önünde bulundurursak bu ofis onlar için ideal olacaktı. Bu kadar bahsetmişken sevimli logoyu da anmadan olmaz, Twitter mavi kuşunun adı Larry, adının Boston Celtics basketbol takımının efsane oyuncusu Larry Bird‘den alıyor.

Bir sosyal ağ ve mikriblog sitesi olarak yıllar içerisinde dünya internet kullanıcılarının büyük çoğunluğuna ulaşan Twitter 10. yılını bu video ile kutladı. 

Yazar Hakkında