Girişimcilik

Türkiye’nin Arama Motoru Geliyoo

Geliyoo, Türkiye’de Google, Yahoo, Bing , Yandex ve Baidu gibi firmalara ait arama motorlarına alternatif olarak yayın hayatına merhaba dedi.

Geliyoo, Türkiye’de Google, Yahoo, Bing , Yandex ve Baidu gibi firmalara ait arama motorlarına alternatif olarak yayın hayatına merhaba dedi.

Geliyoo bir yıl önce hayatımıza girerek Türkiye’de bir şeylerin değiştiğini göstermeye çalıştı; geçen bir yıllık süre içerisinde kendini ve teknolojisini her geçen gün yenileyerek çalışmalarına devam etti. Türkiye’de arama motoru anlamında ilk ve tek profesyonel çalışma olma özelliğini Geliyoo Spider’in indexleme teknolojisi ile ortaya koydu. Dünya ile aynı anda Türkiye’de Google, Yahoo, Bing , Yandex ve Baidu gibi firmalara ait arama motorlarına alternatif olarak yayın hayatına merhaba dedi.

Yayına açıldığı günlerde çok tecrübesiz olan Geliyoo geçen bir yıl içerisinde kendini her gün geliştirerek sayısız çalışmaya imza attı. Altyapısında en son teknolojileri kullanarak CDN, ADN, Hypertable ve Hadoop gibi bir çok farklı altyapıyı tek bir çatı altında toplamayı başardı Percona Inc. firmasının geliştirdiği MYSQL veri tabanı konusunda ortak çalışmalara başladı. Geliyoo’nun günümüz teknolojilerinin yanı sıra güvenlik ve gizlilik içinde önemli adımlar atarak arama motoru kavramına yeni bir boyut kazandırmak için SSL kullandı, Bilgi Güvenliği konularında çeşitli çalışmalarlada bulundu ve kullanıcılarına daha güven dolu bir internet ortamı sunmaya çalışan geliyoo kısa sürede sevilen bir internet sitesi haline geldi.

Sadece bir arama motoru olmanın da dışına çıkarak, tıpkı diğer arama motorları gibi kendine farklı alanlarda farklı konsept çalışmaları ile de internet ortamında adından söz ettirecek başarılı çalışmalar ortaya koydu. Rehber, Forum, Müzik, Network, Support, İndirim, Reklam, Arkaplan Reklam gibi bir çok önemli ve tamamı ile kendi bünyesinde bulunan bir hizmet ağıda geliştirdi. Yedi ülke ile toplamda 11 uluslar arası sözleşmeye imza attı. Hindistan, Amerika, İngiltere, Fransa, Türkiye, İspanya ve Rusya’da bir çok kişi kurum ve kuruluş ile ortak anlaşmalar ve sözleşmeler yaptı. Her bir ülke de aktif olarak bulunarak sözleşmeleri şirket bünyesinde yapan Geliyoo Bilişim ve Geliyoo Network International S.A.R.L Geliyoo arama motoru Türkiye’nin Dünya pazasındaki gururu haline gelmeyi başardı.

Uluslararası değerlendirme kurulu tarafından toplum güvenliği için çalışan kuruluş ünvanını Fransa’da aldı. Avrupa’nın bir çok ülkesinden çeşitli teklifleri geri çeviren Geliyoo sadece Türk firması olarak hem Avrupa’da hem de Türkiye’de sevilen internet sitesi olma hedefinde ilerliyor.

Türkiye’de Bilişim Yıldızları bünyesinde düzenlenen ödül töreninde E-İnovasyon/E-Girişimcilik ve E-İletişim alanlarında iki ödüle birden layık görüldü.

Geliyoo Ne Kadar Güvenli?
Geliyoo bu güne kadar yapılmış en güvenli websiteleri arasında bulunuyor, nedeni ise SSL güvenliği ve McAffe SECURE’nin geliştirmiş olduğu altyapıyıda site ve linklerde inceleme yapmada kullanıyor olması. Geliyoo, kullanıcılarına en güvenli internet ortamını sunmak için çalışıyor. Güvenlik analizlerini ve saldırıları tespit ederek ilgili kurumlara bildiriyor. Yetkili kurum ve kuruluşların, güvenlik konularında alabilecekleri önlemler hakkında da çeşitli seminerler ve toplantılar düzenliyor. IP adreslerini hem McAffe tarafında hemde kendi sistem altapısında denetleyebiliyor.

Tamamiyle kendine ait olan geliştirilmiş güvenlik altyapısı ve sistem altyapısı bulunan Geliyoo Ar-Ge konusunda da boş durmuyor. Halihazırda elinde 20 ye yakın Türkiye’de ve Dünya’da daha önce yapılmamış bir çok proje bulunan Geliyoo’nun sektörde yenilikçi ve üstün bir teknoloji anlayışı ile hayatımızda yer alacağı şüpesiz.

Geliyoo Spider’a sitenizi eklemeyi unutmayın.

Geliyoo Kimlerle Çalışıyor?

Sunucu Hizmeti: Sadecehosting Türkiye’nin en önde gelen kuruluşlarından biri olan Sadece Hosting firması’nın sunucu hizmetlerinden yararlanmaktayız. Çalışmalarındaki özen ve vermiş oldukları destek ile her anlamda bir işletmenin sahip olabileceği en üst seviyede hizmet anlayışına sahip bir firmadır. Bu nedenle Geliyoo Network’e ait siteler Sadece Hosting sunucularında barındırılmaktadır.

Reklam ve Geliştirme: Nesote Teknologies Private Limited’in tüm çalışanları ile ayrı ayrı görüşmelermiz bulunmaktadır. Ve her birinin ayrı görevleri bulunmaktadır Geliyoo bünyesinde. Her bir çalışan Geliyoo’nun altyapısında başarılı çalışmalar ortaya koymuştur ve çalışmalarına devam etmektedirler.

Sunucu Data Güvenliği: Sunucu Data güvenliği konusunda Dünya’nın en önde gelen kuruluşlarından biri olan Percona Mysql kullanmaktayız. Yazılım uzmanları ile de sunucu güvenliği ve veri güvenliği konusunda geliştirmeler ve çalışmalar yapmaktayız. Sunucu genelinde dosya güvenliği ve dosya korumaları konusunda ConfigFirewall firması ile çalışmalarımız devam etmektedir.

Veri Hızlandırma ve Cache: Verileri Dünya’nın her noktasına aynı hız ile ulaştırmak için kullandığımız yöntem CDN ve ADN’dir. Bu iki hizmet için de tercih ettiğimiz firma. EdgeCast firmasıdır. Geliştirmelerimiz devam etmektedir. NetDna firması ile de ayrıca görüşmeler ve denemeler yapmaktayız. SSL güvenliği ile CDN altyapısını birleştirerek kullandığımız Forum Geliyoo Türkiye’de testler devam etmektedir.

App ve Yazılım desteği: App ve yazılım desteği konularında ise Amerika’nın önde gelen kuruluşlarından biri olan Arka Solution, İnc firması ile çalışmaktayız. Network Ağları konusunda uzamn ve profesyonel bir ekip ile bizlere her konuda gereken desteği en kısa sürede sunmaktalar.

Forum Geliştirme, Bilgi Dağıtımı: Günümüzde geliştirilmiş en iyi altyapıya sahip iki firma ile de ayrı ayrı çalışmaktayız, bunlardan biri Vbulletin Diğer ise IPBoard yazılımlarına sahip firmalardir. Aynı zamanda APP Mobil ve Facebook App uygulamaları da aktif olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de ilk kez Geliyoo’nun altyapısında kullanılmıştır.

Mysql Yazılım Geliştirme: Patric Crlliy’nin öncülüğünde Mysql konusunda mükemmel hizmet ve sınırsız desteği bulunan Patric Crilliy ve ekibi ile çalışmaktayız. Percona Inc firmasının üstün başarıları ve çalışmaları sayesinde çok daha ciddi bir oluşum içerisinde girmeye hazırlanıyoruz.

Blog Çalışmaları: Bilinen en iyi Blog yazılımı olan WordPress’in altyapısını kullanmaktayız. Aynı zamanda Joomla’nın profesyonel anlamda geliştirilmesinde yardımcı olan YooTheme Firması ile de farklı bir altyapı çalışmamız bulunmaktadır. Weare Geliyoo’da bunun bir örneğini görebilirsiniz. (Geliştirme aşamasındadır aktif kullanılmamaktadır)

Grafik Tasarım ve Arge: Değerli ekibim ve beni hiç bir konuda yanlız bırakmayan, Amerika’da Texas Teach Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans yapan Fatih Arslan ve Kardeşleri Faruk Arslan ve Yasin Arslan tarafından yapılan Grafik ve Tasarım Ar-Ge hizmetlerini Geliyoo bünyesinde gerçekleştirmekteyiz.

Tanıtım ve Organizasyon: Reklam konusunda kendi reklam altyapımızın yanı sıra bazı özel ve halka açık kaynak yazılım geliştirmelerinde yardımları olan Dünya’nın önce gelen ve tanınmış ekiplerine Sponsorluk Yapmaktadır.

Yazılım Geliştirme Ekibimiz ve Kuruluş Çalışanları: Geliyoo’nun Tüm altyapısında hizmet 20 personel bulunmaktadır. Bu isimlerden bazıları sırası ile şu şekildedir. Jacob Baby (Bilgisayar Mühendisi Uygulama Geliştirme) Ajoy Baby (Bilgisayar Mühendisi ve Tasarım Entegrasyon) Anu T Thomas (Bilgisayar Mühendisi Adwors Yazılım Uzmanı) Salini Sunny (Hypertable, Hadoop yazılımı Spider Geliştirme Bölümü, Bilgisayar Mühendisi) Patrick Crilly (Percona Mysql Developer ve Bilgisayar Mühendisi) Brian Adam (Cdn Teknolojileri Uzmanı) Maxime Clen (Yüksek Mühendis Sunucu Yönetimi) Litespeed Tech (Sunucu Yazılımı Geliştirme) Fatih Arslan (Makine Mühendisi, Geliyoo Ar-Ge Ekibi, Tasarım Ekibi, Kurucu Yardımcısı ) Cristiano Escaliante (Yazılım Geliştirme ve Php Developer) Jose Roberto Almeida ( Php Developer) Matt B. (Bilgisayar Muhendisi Apache ve Linux sistemleri.

Tasarım Geliştirme ve Dizayn Ekibi: Faruk Arslan (Adobe ve PhotoShop Uzmanı, Geliyoo Reklam Yönetimi ve Ar-Ge) Yasin Arslan (Adobe ve PhotoShop Uzmanı, Geliyoo Reklam Yönetimi ve Ar-Ge)

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.