Teknoloji

Türkiye’de İnternetin Durumu

Türkiye’de İnternet 19. yılına girdi. Alternatif Bilişim Derneği 19. yılında İnternet’in fotoğrafını çekerek toplumsal, kültürel, eğitbilimsel ve ekonomik boyutları ile Türkiye’de İnternet’in durumunu değerlendirdi.

Dernek web sayfalarından erişilebilen rapora göre, 2011 yılında Türkiye genelinde hanelerin %42,9’u İnternet erişim imkânına sahip . İstanbul, Doğu Marmara, Orta Anadolu, Batı Anadolu ve Batı Marmara bölgeleri ise %56,9 ile Türkiye ortalamasının üzerinde. Bilgisayar ve İnternet kullanım oranları 16-74 yaş grubundaki erkeklerde %56,1 ve %54,9 iken, kadınlarda %36,9 ve %35,3. Raporda verilen bu rakamlar kadın-erkek ve kent-kır arasındaki sayısal uçurum devam ettiğini göstermekte . Ayrıca raporda, Türkiye’de 18 binden fazla alan adının erişime kapalı olduğu belirtilirken, sansür ve denetimin daha arttığı vurgulanmakta.

İnternet kullanımı görece yaygın olmasına rağmen dijital okuryazarlık seviyesinin düşüklüğüne dikkat çekilen raporda, Ekim 2011 tarihli EU Kids Online Raporuna atıfla Türkiye’nin “Düşük risk, düşük kullanım” ülkesi durumunda olduğuna dikkat çekildi. BTK tarafından ‘seçmek özgürlüktür’ diye sunulan hazır ve içeriği bilinmeyen filtre programlarına ilişkin ise, “Erişim engellemeleri, merkezi filtre uygulaması, kamuya açık erişim noktalarındaki keyfi sansür/filtre uygulamaları kullanıcılara karşı koyu bir sansür/denetim mekanizması haline geldi” değerlendirmesi yapıldı. Raporda hazırlıkları yürütülen Derin Veri Analizi çalışmalarına da dikkat çekiliyor .

“İnternet’in bir türlü kullanamadığımız fırsatlarına yoğunlaşalım” çağrısının yapıldığı raporda çarpıcı çözüm önerileri yer alıyor. Raporun tamamına Alternatif Bilişim Derneği web sitesi http://www.alternatifbilisim.org adresinden ya da http://bit.ly/IpQ1cQ bağlantısı ile erişilebilir.

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.