Uygulamalar

Türkiye’de Devleşen Canlı Yayın Aracı; YouNow

Günde ortalama 50 bin saat yayının yüklendiği canlı yayın platformu YouNow, Türkiye’de de büyümeye devam ediyor. Şöyle ki; Türkiye, dünyada YouNow‘ın hızla büyüdüğü dört ülkeden biri.

Ekim ayında 15 milyar dolarlık yatırımın ardından küresel yayılımına hız veren YouNow, bu süreçte Türkiye’de aktif hale gelmişti. YouNow Türkiye‘den alınan bilgiye göre, Türkiye’de gördüğü ilgi, Türkiye’yi YouNow’ın faaliyette bulunduğu ülkeler arasında en yüksek hızda büyüyen 4 ülkeden biri haline getirdi.

Yayıncıları, hayran kitlesi, izlenme oranları ve içerik kalitesiyle değerlendiren YouNow, böylelikle iyi içerik yayınlayan yayıncılara gelir elde etme imkanı da sunmaya başlamıştı.

YouNow‘ın Türkiye’de birinci önceliği; programlarını derinleştirmek ve kaliteli içerik sayısını arttırmak. Geniş bir kitleye hitap etmek istediklerini söyleyen YouNow yetkilileri, medya şirketleri ve markalarla da partnerlik yapmak istediklerini  dile getirdi.

Türkiye’de Fox TV ile iş birliği yapan YouNow, dizi tanıtım amaçlı yayınlar yapıyor. YouNow’da en çok ilgi gören ise ünlülerin yaptığı canlı yayınlar. Hayranlarının büyük ilgi gösterdiği bu canlı yayınlar izlenme rekorları kırıyor. Ferhat Göçer‘in Pazartesi Sendromu yayını bir ayda 117 bin kere izlenmiş bulunmakta. Mustafa Ceceli‘nin 6 bölümlük yayını ise toplamda 250 bin izleyiciyi geçmiş.

YouTube’da kanal sahibi vbloggerlar ve oyun kanalı sahipleri de merakla beklenen yeni video veya yeni oyun videolarını YouNow ile canlı olarak yayınlayabiliyor. Vine fenomenleri de canlı yayınlarını genellikle YouNow üzerinden gerçekleştiriyor.

2

İlerleyen zamanlarda yayıncılara para kazandıran canlı yayın araçlarının artacağı aşikar gibi dururken, canlı yayın yapan fenomen olma çabaları içerisinde olan yayıncıların da sayısının artacağını ön görmek zor değil gibi duruyor.

Yazar Hakkında