Sosyal Medya

Tünelin Ucundaki Işık

Hani derler ya magazin programlarında. ‘’Haydi şöyle X ünlümüzün zaman tüneline çıkaralım sizi’’ diye.Geçmişten günümüze o ünlünün ne yaptıkları gösterirlir günümüze kadar hayat bulur. Neydi ne oldu diye. Bu durum artık facebook’ta da anlam buldu ve yerini aldı.

Biliyorsunuz ki facebook zaman tüneline geçti. Kullancılar ve markalar zaman tüneline geçerek ayrı bir anlam kazandılar.

Öncelikle, Nedir bu Zaman Tüneli, hemen açıklayalım;

Uygulamanın amacı, geçmişten günümüze kadar yaptığınız paylaşımlar vs. bir zaman çizelgesi halinde kullanıcılara sunuluyor. Facebook Zaman tünelinde sizi temsil eden bir kapak resminizin yanında oluyor ve hayat hikayeniz ve çeşitli uygulamalar yer alıyor. Zaman Tüneli sevdiğiniz resimleri ve haberleri görüyorsunuz ve sevdiğiniz arkadaşlarınızı yada istemediklerinizi gizleme imkanınız oluyor. Anılarınızı Facebook’un yeni uygulaması Zaman Tünelinde doldurabiliyorsunuz. Şöyle bir maziye gidip gelebiliyorsunuz.

Facebook timeline geçişini kimisi sevdi kimisi sevmedi yadırgadı.Eski köye yeni adet olarak buldu. Halbuki bu durum bir kişinin profil olarak, çoğulcul olan facebook platformunda kendisinin bir sunumudur hikayesidir. Kişi kendini sattırabildiği kadar vardır.Bunu yanlış anlamayın.Kendinizi hayatta sattırabildiğiniz kadar var olursunuz.Bu bir slogan ile ses ile,bilgi,eğitim ile tecrübe,donanım ile yahut bir görsel yada fotoğraf ile olduğunu belirtmek isterim.

Facebook timeline ilede cover fotoğrafınız ile kendinizi tanımlayabilir bir fotoğraf ile çok şey anlatabileceğiniz bir göstergesi olabilir.

Fotoğrafçılarında sentezi bu değilmidir zaten? Bir kare resim ile çok şey anlatmak,kendinizi veya bakış açınızı vurgulamak. Bu yüzden kendinizi sattırmanın bir yoludur timeline. Facebook’ta zaman tüneli ile bunu sağlıyor.

Geçmişine bak geleceğinde hayat bul görselin ile sunuşunu yap!

Facebook aslında zaman tüneline geçerek; bir nevi ‘’Hayatınız benim.Şimdi gidin gezin ve bana daha fazla bilgi getirin’’ demekte.

Bilgi ve malzeme yoğunluğunu zenginleştirmenin bir havuzundasınız artık diyebiliriz.

Aynı zamanda Facebook timeline markaların sayfalarında da yerini buldu. Sayfa aplikasyonları artık değerini yitirecek gibi. Markalar albenili timeline sayfaları ile sosyal medya takipçilerini tavlama amacında olacaklar. Ayrıca markanın tüm geçmişini zaman tünelinde görmekte bir ayrıcalığı beraberinde getiriyor.

Yakın zamanda twitter’da bu duruma geçecek. Örneğin Turkcell,Axe ve Coca cola twitter cover profil sayfalarına geçti bile.

Artık facebook ve twitter gibi popüler sosyal medya paylaşım sayfaları kendinizi sattırmanın ve markalarınızda sattırmanın önemini ve ayrıcalığını sunuyor olacak. Timeline’da yaratıcılığı konuşturmak eşsiz tasarım yapıp dikkatleri çekmek bunların başında geliyor.İleride neler olur bilinmez ama alınan duyumlar arasında facebook timeline bölümünde flash ve video desteğide gelecekmiş.Dahada yeni şeyler artık bizi sosyal medyada bekliyor diyebiliriz.

Facebook timeline, tünelin ucundaki ışık olarak diğer sosyal medya paylaşım sitelerine de ışık tutacağı ve ilerlemeler kaydeceğinin bir göstergesi.

Zamana ayak uydurabilene..

Serkan Eskalen-Sosyal Medya uzmanı

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.