Teknoloji

Tüm Ağlardaki Fotoğraflarınızı Google Plus’a Aktarmak [Google Plus’cı Olmak 5]

Google Plus’a yeni geçecekseniz ve Facebook’ta onlarca, yüzlerce fotoğrafınız varsa onları tek tek yüklemeye üşeneceksinizdir. İşte sizin için özel bir uygulama geliştirilmiş. Facebook’taki tüm fotoğraflarınızı Picasa’ya kolaylıkla aktarabilirsiniz. Bildiğiniz üzere Google Plus albümlerinde Picasa fotoğrafları da gösterilmekte.

Move2Picasa

Move2Picasa eklentisini kurduktan sonra eklenti düğmesine tıklayıp Facebook’a giriş yapıyoruz. Tüm Facebook fotoğraflarınız önünüzde sergilendikten sonra da dilerseniz hepsini dilerseniz tek tek seçip Upload’a basıyorsunuz. İşlemin sonunda Facebook’taki albüm adıyla Picasa’da yeni bir albüm otomatik olarak oluşturulmakta.

İşleminiz bittikten sonra picasaweb adresinden albümünüzün görünürlüğünü herkese açık yapmanız yeterli.

Peki Facebook’taki fotoğraflarınızı aktardınız ama ya Flickr’dakiler ne olacak? Onları da mı tek tek aktarmak durumunda kalacaksınız? Picasa’dan Flickr’a göndermek olsa Picasa programından kolaylıkla halledebilirdiniz ancak bunun tam tersi için bir program yüklemeniz gerekecek.

Migratr

Migratr 6 adımda Flickr’dan Picasaya fotoğraflarınızı taşır. İlk olarak hangi servisteki fotoğrafları aktaracağınızı seçiyorsunuz. Seçenekler arasında Photobucket, Picasa, Flickr, Zooomr, Smugmug, 23HQ, Phanfare, Zenfolio ve Gallery2 bulunmakta.  Authentication tuşuna bastıktan sonra Flickr sitesine yönlendiriliyorsunuz. Onay verdiğiniz de ise 2.adım da bitmiş oluyor. 3. adımda program sizden bir klasör oluşturmanızı istiyor. Bu klasöre Flickr’daki fotoğraflarınızı atıyor. Continue to Exporting’e bastıktan sonra ise tekrar servis seçim ekranı geliyor karşınıza. Bu sefer hangi servise aktarmak istediğinizi soruyor. 9 servisten herhangi birini seçebilirsiniz ancak biz Picasa’yı seçip devam edeceğiz. Picasa (Yani Google Hesabınız) şifresini girdikten sonra 5.adıma girmiş oluyoruz. Az önce Flickrdaki fotoğrafları indirdiğimiz klasörü seçip Start Exporta basıyoruz ve fotoğraflarımız Picasa’ya yükleniyor. Imported from Migratr adlı bir klasörün içinde Picasa Web albümlerinizde artık Flickrdan aktarılan fotoğraflarınızda mevcut.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.