Sektörel Haberler

TPE Marka Verilerini Açıkladı

Türk Patent Enstitüsü, 2011 yılı Ekim ayı marka tescil başvuru verilerini açıkladı. İstatistiki göstergeler, Türkiye’nin oluşan markalaşma olgusuyla birlikte Avrupa’nın lider ülkesi konumuna geldiğini doğruladı.

Türk Patent Enstitüsü, 2011 yılı Ekim ayı marka tescil başvuru verilerini açıkladı. İstatistiki göstergeler, Türkiye’nin oluşan markalaşma olgusuyla birlikte Avrupa’nın lider ülkesi konumuna geldiğini doğruladı.

Sektörünün önde gelen marka ve patent firması Acar Patent’in Türk Patent Enstitüsü’nden aldığı istatistiki veriler doğrultusunda hazırladığı raporda; 2011 Ekim ayı itibari ile 85 bine ulaşan marka tescil başvurularının Kasım ayının ilk döneminde 95 bin rakamını aşarak hedef haline getirilen 100 bin marka başvurusuna merdiven dayadığı görülüyor.

Marka tescil başvurularında büyük artış ( % 35 )
Yeni marka başvurularının, 2010 Ekim ayı ile kıyaslandığında %35 ile yüksek oranda artış gösterdiği, 2011 Eylül ayına göre ise Ekim ayında %28 artış kaydederek 10 bin sınırını zorladığı gözlendi.

Türkiye’ de her iki marka başvurusundan birinin sahibi İstanbul
Ekim ayında 4154 başvuru yaparak liderliği elinde bulunduran İstanbul, Türkiye’ de yapılan her iki marka başvurusundan birinin de sahibi olarak ulaşılması güç bir başarıya imza attı.

Başkent Ankara yükselişte, Gaziantep ve Konya istikrarlı
Başkent Ankara marka tescil başvurularında yükselişe geçerken, İzmir, Bursa ve Antalya illeri takibini sürdürdü. Dört ilimizin marka başvuru sayısı İstanbul’un yarısı iken, Ankara’nın tam 6 katı başvuru yapan İstanbul’un nüfusa paralel olarak markasına sahip çıktığı gözlendi.

Gaziantep, Konya, Mersin ve Hatay istikrarlı bir duruş sergilerken, Kayseri, Sakarya ve Rize 2011 yılının en yüksek rakamlarına ulaşmayı başardılar.

Doğu Bölgesinin yıldızları Malatya ve Şanlıurfa oldu
Malatya ve Şanlıurfa marka tescil başvurularında liderliği paylaşırken, Diyarbakır, Erzurum ve Erzincan’da marka başvurularında artış sağlandı.

Eylül ve Ekim ayında Ardahan’dan 0 marka başvurusu, diğer sıfırcı iller kimler oldu
Eylül ve Ekim aylarında marka başvurusu yapılmayan Ardahan’ın 2011 yılındaki toplam başvuru sayısı dörtte kaldı. Hakkari, Siirt ve Sinop Ekim ayında “0” çeken iller arasına girdi.

Bu zamana kadar hiç marka tescili yaptırdınız mı, yaptırdıysanız hangi alanda marka tescili yaptırdınız ?

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.