Sosyal Medya

Tunada İnteraktif ile The Sociallab Üzerine [Röportaj]

Daha önce The Sociallab ile ilgili haberimizi sizlerle paylaşmıştık. The Sociallab projesini oluşturan Tunada İnteraktif ekibiyle birlikte keyifli bir röportaj yaptık.

Daha önce The Sociallab ile ilgili haberimizi sizlerle paylaşmıştık. The Sociallab projesini oluşturan Tunada İnteraktif ekibiyle birlikte  keyifli bir röportaj yaptık.

Tunada İnteraktif ne zaman kuruldu, hangi hizmetleri sunuyor?

Tunada İnteraktif  1996 Yılında ilk olarak Internet işine giren ve 1998 yılından beri kesintisiz Internet medya planlama ve satın alma ile uğraşan ve bu dönem içerisinde birçok ilke imza atmış Digital Ajanslarda yönetici-yönetici ortak ve/veya kurucu ortak olarak bulunmuş Nihat KARAMAN tarafından 2011 yılında kurulmuş bir Ajanstır. İnteraktif Strateji, Medya Planlama, Satın Alma, SEO Pazarlaması, Dijital Reklamlar, Sosyal Medya Pazarlama ve Mobil Pazarlama hizmetleri sunmaktadır.

The Social Lab projesine başlama hikayenizi anlatır mısınız ?

2011 yılında şirketi kurarken iş planlarını oturtmaya ve fokus olacağımız konuları belirlemeye çalışıyorduk. O sıralarda Facebook Türkiye’de hızlı  bir büyüme trendi içerisindeydi ve tüm reklamlarda artık normal internet adresleri yerine Facebook adresleri veriliyordu. Bunun yanında facebook üzerinde Flyer reklamları ve fan sayfalarında  reklam amaçlı paylaşımlar çok fazlaydı. Bizim de elimizde 60 dan fazla sayfa vardı ve bunları kontrol etmekte zorlanıyorduk. Sayfalarımızı büyütmek,  kullanıcılarımızı  daha yakından tanımak, sayfa yönetimlerini kolaylaştırmak ve reklamveren bir rapor istediğinde anında cevap verebilmek çok zordu. Kendi sayfalarımızın yönetimini yaparken şifrelerimizin çalınması an meselesiydi. Bu sebeple kendimizin kontrol edebileceği bir sistem oluşturmak için yola çıktık.

Sonrasında sayfa takipleri için yurtdışında hazırlanmış örnekleri inceledik ve Facebook’un geliştiriciler için sunduğu  verileri inceledik. Herkes aynı verileri alıp farklı algoritmalarla kendi sunumlarını gerçekleştiriyorlardı ve biz de kendimize uygun bir algoritma gerçekleştirdik.

Sonuçta hem Facebook kulllanıcısı, hem sayfa sahibi, Tunada ile de reklamveren konumunda olunca her 3 platformu düşünerek geliştirdik sistemi. Hala da geliştirmeye devam ediyoruz. İş planımızda önümüzdeki 6 ay doluyuz.

Bizim siztem 2 ana bölümden oluşmakta. İlk bölüm Fan sayfalarının analiz edildiği Thesociallab, Analytics bölümü, bu bölümle alakalı yurtdışında onlarca rakibimiz mevcut.

İkinci bölümümüz ise sayfa yönetimlerini otomatikleştirdiğimiz ve sayfa çalınmasına karşı ara güvenlik oluşturduğumuz Thesociallab FPM bölümü. Bu bölümle alakalı ise yurtdışında 1-2 tane rakip mevcut.

Facebook ile ilgili hizmet paketimiz Analytics ve FPM ile sınırlı kalmayacak. Sistem içerisinde Flyer reklam ve onun raporlaması, iyileştirilmesinin yanında hakkınızda kim ne konuşuyor bölümünün de yer aldığı Facebook Monitöring bölümleri de  mevcut olacak.

Her iki bölümü de bünyesinde bulunduran 2 firmayız. Bu sebeple sistemi 3-4 ay içerisinde yurtdışına da açmayı düşünüyoruz.

The Social Lab kullanıcıları normal facebook sayfası yönetiminden farklı olarak ne tür işlemeler yapabiliyor ? 

Bunu daha iyi bir şekilde anlamak için aşağıdaki tabloyu incelemekte fayda var sanırım.

Sizce Türkiye’de sosyal medyaya gereken ilgi gösteriliyor mu ?

Türk insanının internet kullanım alışkanlıklarına bakılırsa Türkiye’de birçok alanda sosyal ağların varlığı hem arkadaş ve çevre edinmek için hem de markalar için pazarlama stratejilerinde son derece önemli yer alıyor. Markalar ve kurumlar sosyal ağların gücünün farkındalığına her geçen gün daha çok varıyorlar. İstatistiklere bakıldığında Türkiye Facebook da aylık 31 milyon üzerinde ziyaretçisi ile dünyada altıncı sırada, Twitter kullanımında ise ilk 10 içinde bulunuyor.

Türkiye’de rakibiniz var mı ?

Türkiyede şu an bir rakibimiz bulunmazken uluslararası platformda tek rakibimiz Social Bakers.

Neden sadece Facebook’a özel bir hizmet veriyorsunuz ?

Şu an sosyal medya olarak ilk akla gelen Facebook ve Twitter. Facebook kullanım olarak da Twitter’in çok üzerinde. Bu sebeple ana çıkış noktası olarak Facebook’u tercih ettik. Bunun yanında Facebook ‘da geliştirici olarak da çok daha tecrübeliyiz ve bu tecrübelerimizi daha hızlı şekilde projeye yansıtacağımızı düşündük.

Diğer sosyal medya sitelerine yönelik projeleriniz var mı ?

Çok yakın zamanda Thesociallab.net diğer sosyal ağları da bünyesine katarak Facebook’un yanısıra Twitter, Google+, Linkedin, Youtube vs için de raporlama hizmeti vermeye başlayacaktır.  Şu an Twitter ve Linkedin için de çalışmalara başladık zaten.

Keyifli sohbetiniz için çok teşekkür ederim.

Bizde teşekkür ederiz, başarılar.

 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen