Teknoloji

Teknoloji Senfonisi

Teknolojiye kurban olmuş mutluluklar sizce nedir ?

Sosyalleşmek çerçevesi içinde kaybettiğimiz her türlü şey bu soruya cevap aslında. Konumuza girmeden önce kısa temel bir anlatım yapayım;

 Öncelikle Teknoloji nedir ?

İnsanın bilimi kullanarak doğaya üstünlük kurmak için tasarladığı çok gelişmiş bilgi kümesidir. Teknolojiyi kısaca bilimsel bilgiden yararlanarak yeni bir ürün geliştirmek, üretmek ve hizmet desteği sağlamak için gerekli bilgi, beceri ve yöntemler bütünü olarak tanımlanır.

Teknolojinin yararları varda var…İnternet en büyük zaafımız.Her türlü bilgiyi bulabiliyoruz.Araştırabiliyoruz.Teknoloji hayatımızı kolaylaştırabiliyor.Olumlu yanları saymakla bitmiyor.. Şimdi uzuncana teknolojinin internetin yararlarını anlatmakta istemiyorum.Zaten bu yazdığımı bu sayfadan okuyan, internet kullanan bilen eden kişidir dimi.

Bu yazımda teknolojinin yararlarından çok zararlarından bahsedicem.Böyle bakanlıktan gelmiş öğretici öğretmen sıfatında değil gözlemleyici, deneyimleyici bir kullanıcı ve trend takipçisi gözüyle anlatacağım. Herşeyi iyi tarafından görmek güzelde işin iç yüzünede aldırış etmeden yaşamakta olmasa gerek.

101010101010….   dijital hayatımızın numaraları olarak başladı. Ve oluşan bu numaralar her türlü teknolojik cihazın bol sıfırlı fiyat rakamlarına dönüştü. Farkındaysanız kısa sürede teknolojiye alıştık.Ayak uydurduk herşeyi ile.

Cep telefonları iphone,blackberry..  Ultrabook’lar,iPad’ler…

Bazıları cep telefonu ile uyuyor. Evet bu gerçek! benim uyuduğum zamanlar oldu! Buda demek oluyor ki teknoloji bizi istemediği yerlere götürüyor.Cebimizdeki küçük araçların o kadar kuvvetli etkisi varki. Hemde hayatımıza etki nüfusu psikolojik olarakta büyük.

Ders esnasında,toplantıda yahut sokakta yürürken mail,tweet yada post atıyoruz.Bide bu durumu birisiyle konuşurkende yapıyoruz.Yüzüne bakmıyorum ama ekrana bakarak hı hı evet baş sallayarak doğruluyoruz.Yani bunun anlamı ne oluyor; Mesajlaşırken göz teması kurmak!  Nasıl olacak peki?

Herkes cep telefonunun ekranına bakıyor. Kimse konuşurken birbirlerinin yüzlerine bakmıyor. Bir sohbet kültürü artık yok gibi. Konuşuyorsun uzayınca konuşma, ‘tamam bana mesaj at’ yada ‘mail at’ deyip sohbeti bitiyoruz geçiştiriyoruz. Bu durum çoğu insanda yaşanan bir vaka ama hala bu süregelen durumun içerisinde olmanın farkında değiliz.

İnsanlar birlikteyken birlikte olamıyor.Bu bir aslında ilişki problemi.

İnsanlar hem beraber olmak hemde başka yerde olmak istiyor. Hem telefonda mesaj yada tweet atayım hemde orda burda şurda olayım.Herkes hızlı tüketim yaşıyor hayatta. Özellikle metropol kentlerde bu durum oldukça yaygın. Ama kimse bu durumu sorgulamıyor düşünmüyor. Ne yapıyorum ben diye yada ne yapıyoruz biz diye?

Hoş beş sohbetler artık X kuşağında kaldı. Y kuşağından biri olarak artık sohbet kültürümüz hemen hemen bitmiş gibi. Mail’ler,tweet’ler yada mesajlar ile iletişim kuruyor ve  yaşıyoruz. Açıkçası bu durumdan ben hiç hoşnut değilim. Ama nedense hayat gelişen teknoloji ile birlikte bu duruma sürüklüyor bizi.

Kimisi eski kafada kalır teknolojiye önem vermez bağnaz yaşar o ayrı bir konu.Ama Y kuşağı artık dijital bir hayatta yer ediniyor. Belkide ileride bizim çocuklarımız bu sözü dile getirecekler; ‘Bir gün nasıl sohbet edileceğini öğrenmek istiyorum’

Sosyal Ağlar

Asosyal ağ hepsi! Twitter, Facebook ve birçoğu… Şu soruyu soralım hemen. Mesela Twitter;

140 karakterlik tweetlerin hepsi, çevrim içi iletişimin küçük yudumları ile  bir araya geldiğinde gerçek bir sohbet oluşturmuyor mu peki?

Bu soruya cevabım; Hayır!

Facebook hesabına veya twitter hesabına sahip olmak çekici bir durum.Bunu kabul ediyorum.Ama hiçbir zaman hiçbiri gerçek yüz yüze bir sohbetin yerini tutamayacak.Gerçek bir sohbet çok önemlidir. Yüz yüze yer almak ,mimiklere bakmak, sesin sese karşılıklı vurarak dinlenmesi ve göz göze bakılması yadsınamaz reel duyulardır.

‘Konuşmaktansa mesaj atarım’ lafı şu zamanda çokça duyduğumuz şey değil mi ?

Hoş Beş Siri

Apple’ın yeni iPhone 4S ile birlikte sunduğu Siri özelliği.

Yani bir nevi dijital asistanınız. Ses komutu ile konuşarak dijital asistan görevini telefonda üstleniyor. Ayrıca işin garip tarafı yapılan araştırmada, insanlar iphone’ları ile Siri özeliğinin gelişmesinin ve en iyi arkadaşı olmasını istiyormuş.

Dijital alanda robot bir konuşmacı ile telefonda hayatın akışını yönetmek bir yandan cezbedici gözüksede diğer yandan siri ile ilişki kurmaya çalışan bireylerden olacağız belkide. Telefondaki dijital asistandan medet umucaz.Bide üstelik siri’nin ileride Türkçe versiyonuda çıkarsa bu durum oldukça var olan iletişimimizi bozucu bir şekilde olacak.

Siri aslında gerçekten önemli bir tehdit Kendi kuyumuzu kendimiz kazıyoruz farkında değiliz!

Herşey yazmak, konuşmak yok! 

Peki,herşey buraya nasıl geldi? Yalnız kalmaktan çok korkuyoruz da ondan!  Sosyal ağlar yalnızlığımıza hitap ediyor. Biz robot değiliz.Ama sosyal ağlarda birer robotuz aslında. Yalnız bir robotuz.  İnsan yalnız kaldığında huzursuzlaşıyor,panikleşiyor.

Yalnızlık çözülmesi gereken bir problem gibi. Yalnız yemek bile yiyemeyen kişiler var. Yalnız dolaşamayan,gezemeyen…. Neden bu kadar yalnız kalmaktan korkuyoruz? Yalnız kalmayı insanlara öğretmek lazım. Yalnızlığın iyi bir şey olduğunu düşünün!

Sosyal ağlarda da bu yüzden var oluyoruz.Kimimiz derdini tasasını anlatmak birkaç kelam dile getirmek ,düşüncelerini belirtmek için kimisi tek uğraşı olan sosyal ağlarda var olmak için.. Kişiden kişiye değişiyor ama temelinde bu işin yalnızlık yatıyor. Şarkıdaki gibi;  ‘Mutsuz ve damsız herkes’ Yalnız insanlar artıyor ve bu yalnızlık ve reel hayatta paylaşım azlığı ile sanal ortamda yeni arayışlar getiriyor..

Aile ilişkilerinde bile herkes kendi ile ilgileniyor. Eşler birbirinin isteklerini göz ardı ediyor.Birisi bir oda da takip ettiği dizi filmi seyrederken,diğeri bilgisayarda internet başında kendine yeni eğlenceler arıyor. Bir araya gelip paylaşılan, konuşulan şeyler gittikçe azalıyor.Birbirinin sorununu dinlemek ya da birbirini anlamaya çalışmak yerine sorunlardan adeta kaçmaya çalışılıyor.

Yada bana sorununu mail at duruma göre bakarız mı desek ?  Bide yan yana çalıştığın insanlarla mail’leşerek iş yapmakta bana çok saçma geliyor. Yapılacak işi yan yana dib dibe olduğun kişiye yazarak mail atıyorsun yada online konuşarak belirtiyorsun. Dumanla haberleşmenin en yakın yolunu yapıyoruz adeta.

Teknolojiden çok şey beklerken, birbirimize olan beklentilerimiz azaldı değil mi? Bize,teknoloji genel olarak üç tatmin edici hayali sunuyor.

1- Dikkatimizi nereye istersek oraya verebiliriz.

2- Her zaman bir dinleyen bulabiliriz.

3- Asla yalnız olmayacağız.

Bu üç tatmin edici neden bunu bize gerçekten sağlıyor mu ? Hayır! Sadece bu durum bizi yönetiyor.Bizde buna itaat eden tüketicilerden oluyoruz. Burada şu  soruyuda sormak gerekli; Yalnızlık mıdır insanı teknolojiye yönlendiren,yoksa teknoloji midir insanı yalnızlaştıran ?

Yeni bir varoluş;  Paylaşıyorum öyleyse varım rejimi

Kendimizi yalıtmış oluyoruz ,devamlı bir bağlantıda online durumdayız.  Bu durum sanki bizim yalnızlığımızı alacak sanıyoruz.

Paylaşarak yada dile getirerek kendime ve milletime karşı olan görevimi yaptım diye sayıyoruz. Hemen her konu hakkında bir tweet yada post girerek, ohh tamam görevimi yaptım ben yazdı bitti gitti diyoruz.

Ne kadar online yazınsal gıptalar ile yaşıyoruz hala farkında değiliz! Teknolojiye vurulmış gibiyiz adeta.. Çevremde ve kendimde gözlemlediklerimi dile getirdim bu yazımda.

Ayrıca farkındaysanız sizi açık uçlu sorularla da baş başa bıraktım;

–          Teknolojiye kurban olmuş mutluluklar sizce nedir ?

–          Mesajlaşırken göz teması kurmak!  Nasıl olacak peki?

–          ‘Konuşmaktansa mesaj atarım’ lafı şu zamanda çokça duyduğumuz şey değil mi ?

–          Neden bu kadar yalnız kalmaktan korkuyoruz?

–          Yalnızlık mıdır insanı teknolojiye yönlendiren,yoksa teknoloji midir insanı yalnızlaştıran ?

–          Teknolojiden çok şey beklerken, birbirimize olan beklentilerimiz azaldı değil mi?

Online bir yalnızlıktayız ve teknolojinin sunduğu uçsuz bucaksız senfonisine kapılmış gidiyoruz. Her zaman için bilinçli ilişkiler kurmalıyız.İnsanlar birbirlerini yüz yüze dinlemeli.Değer vermeli ve sıcak ilişkiler kurmalıdır. Bu durum aslında teknolojinin suçu değil bizim suçumuz. Yöneltilen reklam kampanyaları,cezbedici fırsatlar,fiyatlar,taksitler.. İnsanlık yavaş yavaş iletişim becerilerini kaybediyor söylemek daha doğru. İleriki nesil yazarak artık iletişimin daha anlamlı,hızlı ve kıvrak olduğunu zannederek yaşayacak ki şu zamanda da bu durum oldukça geçerli bir halde.

Kullandığımız teknolojide kendi yalnızlığımızı yarattık.  Ben demiyorum ki teknoloji kahrolsun bitsin ölsün diye. Teknoloji her zaman bir şekilde ilerleyecek gelişecek ve bu olmalıda ama insanlarla iletişimimiz bu noktaya getirmemeli idi. Biz bunu bu son raddeye getirmeden neler ile karşılaştığımızı bilmemiz ve farkında olmalıyız.

Online kavgalar online aşklar online yazışmalar  ve birçoğu..  Hepsi birer dilimizin klavyeye dökülen harfleri. Teknolojiden medet umduk aradığımızı online hayatta bulduk.

Serkan Eskalen – Sosyal Medya Uzmanı

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.