Sosyal Medya

Steve Jobs Kitaplığı

Steve Jobs, tekrar Apple’a dönmesi için yapılan teklifi değerlendirirken…
Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, Apple’ın kurucularından Steve Jobs’ın, kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış tek biyografisini sunuyor.

Steve Jobs’ın ölümünden sonra kendisiyle ilgili birçok kitap çıktı. Sizler için 6 adet Steve Jobs kitabını derledik;


Steve Jobs’ın adını taşıyan Walter Isaacson tarafından yazılan bu kitaba ciltsiz ve e-kitap olarak ulaşabilirsiniz.

Arka Kapak:

“…Ama bu işi yapmak istememin tek sebebi şu: dünyanın Apple’la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum.”
Steve Jobs, tekrar Apple’a dönmesi için yapılan teklifi değerlendirirken…
Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, Apple’ın kurucularından Steve Jobs’ın, kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış tek biyografisini sunuyor.
Jobs’la iki yıldan uzun süre boyunca yapılan kırktan fazla röportajın -ayrıca yüzden fazla akrabasıyla, arkadaşıyla, hasmıyla, rakibiyle ve iş arkadaşıyla yapılan görüşmelerin- temel alındığı bu kitap, kusursuzluk tutkusuyla ve azmiyle altı endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik, telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış yaratıcı bir girişimcinin inişli çıkışlı hayatını ve güçlü kişiliğini anlatıyor.
Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmaya çalışırken, Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonu olarak öne çıkıyor. 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücü atılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir şirket yarattı.
Jobs bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlar üstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkını bile istemedi. Hiç sınır koymadı, tersine tanıdığı insanları dürüst konuşmaya teşvik etti. “Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biri,” dedi. “Ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar kötü sırlarım yok.”
Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu insanlar hakkında içtenlikle ve bazen zalimce konuşuyor. Arkadaşları, düşmanları ve iş arkadaşları da aynı şekilde davranarak, onun iş hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından, takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, kontrol saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca bahsediyorlar.
Jobs çevresindeki insanları çileden çıkarabiliyor ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple’ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre bir sistemin parçalarıydı. Onun öyküsü yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle ve değerlerle ilgili, hem eğitici hem de uyarıcı bir öykü.
Yazımı geçtiğimiz haftalarda sona eren ve Steve Jobs’un katılımıyla hazırlanmış ilk ve tek biyografi olacak kitap içerecek kitap tüm dünyayla aynı hafta Türkçe olarak Domingo Yayınevi tarafından yayımlanıyor.
“Çocukken beşeri bilimlere meraklıydım, ama elektroniği severdim,” dedi. “Sonra kahramanlarımdan birinin, Polaroid’den Edwin Land’in beşeri bilimlerle diğer bilimlerin kavşağında durabilen insanların önemiyle ilgili sözünü okuyunca bunu yapmak istediğime karar verdim.”

Yazar:Walter Isaacson
Çevirmen:Dost Körpe

Sayfa Sayısı: 540
Dili: Türkçe
Yayınevi: domingo

 “Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı” adlı kitabın yazarı Micheal Moritz.

Arka Kapak: Masalların “Gökten düşmüş üç elma..”sı gibi insanoğlunun kaderini etkilemiş “üç elma” nedir diye sorulsa, herhalde Âdem ile Havva’nın “yasak meyva”sından ve Sir Isaac Newton’ın başına düşen elmanın ardından, Steve Jobs’un yarattığı Apple’ı saymak gerekir.Geçtiğimiz günlerde sağlık sorunları nedeniyle Apple’ın CEO’luğundan ayrıldığını ilan edince şirketin hisse senetlerinde yaşanan ani değer kaybı, Jobs’un özelde Apple, genelde de bilişim teknolojisi sektöründe kurucu bir figür olarak ne kadar özel bir yer işgal ettiğini gösteriyor.Michael Moritz’in uzun bir hazırlık sonunda kaleme aldığı bu kitap, bugün dünyanın en sıra dışı ve en büyük teknoloji firmalarından olan Apple Computer’ın Steve Jobs’un baba evinin garajında başlayan, olağanüstü aktörler ve çalkantılarla dolu öyküsünü anlatıyor. Kurucu Steve Jobs’un Apple’dan ayrılıp NeXT’i kurması, sonra 1986 yılında Pixar’ı satın alması ve nihayet 1990’ların sonunda yuvaya geri dönüşü…Dünyanın en güçlü, en sıra dışı işadamları arasında gösterilen Steve Jobs’un ve tabii ki Apple Computer’ın öyküsünü anlatan bu kitapta bir şirket tarihinden çok daha fazlasını bulacaksınız.
Yaratıcılık, deha, cüret ve bitmeyen bir gayret… iPod’da müzik dinlemiş, iPhone kullanmış, iPad’de kitap okumaya başlamış, Macintosh’a elini değdirmiş herkes bu mucizevi tarihi merak ve coşkuyla okuyacak.“Büyüleyici bir öykü…”
-The New York Times-

“Kılı kırk yararak kaleme alınmış bir öykü… Okurken, merak ve büyülenme hissi hiç bitmiyor.”
-The Washington Post-

“Apple hakkında yazılmış en iyi kitaplardan biri.”
-Andy Hertzfeld-, Revolution in the Valley’in yazarı ve Mac’in yaratıcılarından biri.

Yazar:Michael Moritz
Çevirmen:Ümit Şensoy
Sayfa Sayısı: 408
Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 “Ben, Steve – Steve Jobs Konuşuyor” adlı kitabın yazarı George Beahm

Arka Kapak

Son on yılın adamı

“Eğer Apple; bilgisayarların metalaştığı bir yere, romantizmin öldüğü bir yere dönüşürse, Apple’ı kaybettiğimi hissederim. Ama ben fersah fersah uzaktayken, bütün o insanlar hala aynı duyguları taşıyorlarsa… o zaman genlerimin hala orada olduğunu hissedeceğim.”

Hazırlayan:George Beahm
Çevirmen:Kerem Sanatel

Sayfa Sayısı: 128
Dili: Türkçe
Yayınevi: Oğlak Yayıncılık

“Steve Jobs – Apple” adlı kitabın yazarı Jeffrey S. Young.

Arka Kapak

Bu cesur ve tamamen resmî olmayan portre, Steve Jobs’ın işletme tarihindeki en büyük ikinci oyunu nasıl sahnelediğini anlatıyor. Kitap, bizi, 1970’lerdeki Silikon Vadisi’nin baş döndürücü günlerine geri götürüp Jobs’ın olağan dışı hayatına sokuyor:
Lisede toplum dışına itilmiş bir öğrencilik hayatı…
İlk kurduğu şirketin iflası…
Gözden düşüşü…
Apple’ın ve bilgisayarın gelişim serüvenin arkasındaki itici güç hâline gelerek ilk büyük başarıya ulaşması…
Müthiş dönüşü üzerinde çalışarak Pixar’la birlikte eğlence
sanayinde devrim yapışı…
Apple’daki tahtını geri isteyişi…
Ve iPod’un sıra dışı başarısıyla, dijital çağın muhtemelen
en büyük yenilikçisi olarak saygınlığını geri kazanışı…

Kitap bittiğinde, Disney Pixar’ı henüz satın almış ve Jobs’u Disney’in en büyük hissedarı yapmıştı. Artık üçüncü oyun için de zemini hazırdı.

Yazar:Jeffrey S. Young
Çevirmen:Selim Yeniçeri
Sayfa Sayısı: 392
Dili: Türkçe
Yayınevi: Yakamoz Yayınları

Yeni kategorimiz için düzenlediğimiz isim yarışmasında bizimde 1 şanslı takipçimize hediye ettiğimiz “Nasıl Steve Jobs Olunur ?” adlı 5. Steve Jobs kitabımızın yazarı Leander Kahney.

Arka Kapak

Steve Jobs, Apple’ı benzersiz bir sanatsal beceri ve kusursuz iş hamlelerinden oluşan mükemmel bir kanşjmta yönetir. İşadamından çok bir sanatçıdır; yarattıklarını sermayeye dönüştürme konusunda da mükemmel bir yeteneği vardır.

Jobs, ilgilerini ve kişilik özelliklerini -taktntılılık, narsisizm, mükemmeliyetcilik- alıp bunları kariyerinin özellikleri haline getirmiştir, Jobs doğa! beceri ve yeteneklerini Apple’ı yeniden yaratmak için kullanmıştır. Yüksek teknolojiyi tasarım, marka ve modayla’ bütünteştirrniştir.

Wired dergisinin haber editörü Leander Kahney’nin kaleme aldığı Nasıl Steve Jobs Olunur? Steve Jobs’un tüm kişilik özelliklerini iş felsefesine nasıl dönüştürdügünü anlatıyor.

Yazar:Leander Kahney
Sayfa Sayısı: 303
Baskı Yılı: 2009
Dili: Türkçe
Yayınevi: Mediacat Yayıncılık


Son kitabımız İnfoMag dergisinin Kasım sayısında dergiyle birlikte hediye ettiği Stev Jobs kitabı.

Kitap Hakkında:

Dev bir markanın yaratıcısının inanılmaz hikayesi; Steve Jobs (iCon).

Steve Jobs’un kurduğu Apple’dan kovulmasından daha sonra yine büyük bir hırsla Apple’a dönüp dünyaya girişimcilik dersi vermesini konu alan Steve Jobs (iCon) kitabı 391 sayfa.

 

Umarız piyasada yer alan onlarca kitap arasında önerdiğimiz kitaplar sizler için aydınlatıcı olmuştur. Ben infomag dergisiyle hediye edilen kitabı okudum ve çok beğendim. Tavsiye ederim.

Not: kitap bilgileri için dr.com.tr’den yararlanılmıştır.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen