Sosyal Medya

Sosyografik Profiller Oluşturmak

Diyelim ki bir şirket kurdunuz ve bu şirket başta sayı olarak az kişiden meydana gelir ve sizin o noktada, kimin ne yaptığını kontrol etmeniz de buna paralel olarak kolaydır ancak şirketiniz büyüdükçe kontrol mekanizmanız azalır ve bu noktada kimin nerede ne yaptığını ya da nerede nasıl davrandığınız görebilmeniz açısından, şirketinizdeki açıklığı yönetebilecek yöntemler kurmanız gerekir.

Şirketler ilk kuruldukları günlerde açıklık tanım olarak, mevcut bölümler ile bilgilerin depolandığı yerler arasında köprülerin inşa edilmesi anlamına gelir ki bu tabii her şeyi yapmaya alışmış insan gruplarını pek hoşuna gitmez. İnsanlar iyi tanımlanmış konumlarında mutluyken birden açıklık gelir ve kuralları değiştirir, şimdi herkesin ortak bir hedefe doğru birlikte çalışması gerekmektedir.

Bu değişim bir gece de ortaya çıkmayacağı gibi kendi başına da gerçekleşemez. Açıklık politikanızın ana yollarını çizmelisiniz. İyi yönetilen bir açık stratejinin tüm unsurlarının yerli yerinde olması için, ayrıntılı planınızda bazı maddeler olması gerekmektedir;

  1. Müşterilerinizin ve çalışanlarınızın sağlam sosyografik profillerini oluşturmak.

  2. İş akışının ve sosyal paydaşların etkilendiği noktaları saptamak.

  3. En iyi organizasyonun yapısını belirlemek.

  4. Rolleri ve sorumlulukları atamak.

  5. Uygun eğitici ve özendirici planlar tasarlamak.

Bu noktada ilk adımda neler yapabilirsiniz..

Sosyografik Profiller Oluşturmak

Birisiyle bir ilişki kurmak istediğinizde o kişi hakkında bir şeyler bilmeniz sizin elinizi güçlendirir. Belki de daha önce demografi ve psikografi hakkında bir şeyler duydunuz ve belki de bir insanın internet aktiviteleri çevresinde oluşturulabilen davranış profilleriyle tanışıklığınız var. Sosyografi bunun bir adım daha ötesi aslında. İzleyicinizin aktif olduğu sosyal ortama bir bütün olarak bakar.

Sosyografi’de 3 ana unsur vardır;

Sosyal Denetim: Müşterileriniz sosyal olarak internetteki hangi sosyal siteleri ziyaret ediyorlar, oralarda neler yapıyorlar, ne sıklıkta ziyaret ediyorlar ve hangi konuları tartışıyorlar? Müşteri İlişkileri Yönetimi araçları ve sosyal denetleme araçlarını kullanarak, müşterinizin tam bir resmini çizebilir, ve davranışlarının, aktivitelerinin haritasını çıkartabilirsiniz. Eğer müşterileriniz için, işbirliği araçları ve paketleri kullanıyorsanız, aynı şeyi, belirli bir noktaya kadar çalışanlarınız için de  yapabilirsiniz. Örneğin; bugünlerde müşterileriniz işinizle, şirketinizle ilgili hangi konuları, hangi ortamlarda tartışıyorlar? Çalışanlarınız birbirleriyle ve müşterilerle etkileşime girmek için, hem içeride hem de dışarıda hangi siteleri ve hizmetleri kullanıyorlar?

Yakın İlişki Denetimi: Yakın ilişki piramidini kullanarak müşterilerinizin ve çalışanlarınızın belirli konular, markalar ve şirketlerle ne derece yakın ilişkiye sahip olduklarını anlayabilirsiniz.

Farklı kişiler ve grupların nasıl daha az ya da daha fazla ilişki kurduğu hakkında bir fikir sahibi olarak ilk taktik adımlarını atabilirsiniz. Örneğin; eğer çalışanlarınızın çoğunun benzer davranışlarda bulunduğunu biliyorsanız yeni bir stratejik girişimi desteklemek üzere şirket içinde paylaşmaya başlamaları için onları biraz dürmek ya da özendirmek yeterli olabilir.

Etkileme Denetimi: Son olarak, kimin etkileme yeteneği olduğunu ve kimin kimi etkilediğini anlamak önemlidir. Örneğin; çok geniş ve farklı mecralarda bağlantıları olan ve sözü geçen bir müşteriniz var ise, o kişiden gelen taleplere öncelik vermek isteyebilirsiniz. Aynı şekilde, diğer müşterilerle yakın bağlantısı olan bir olası müşteri tanıyorsanız, daha önceki ve mevcuttaki satın alma alışkanlıklarına bakarak, bundan sonra çıkaracağınız ürünlerle ilgilenip ilgilenmeyeceğini tahmin edebilir ve ona göre bir strateji belirleyebilirsiniz.

İzleyici kitlenizin temel sosyal haritasını çıkararak müşterileriniz ve çalışanlarınızı ana hatlarıyla tanıyabilirsiniz. Bu bilgi olmadan, yolculuğunuza haritasız başlamış olursunuz ve izleyici kitlenizin nerede durduğunu ve hem birbirleriyle hem de sizinle nasıl bir ilişkiye sahip olduklarını hesaplamaya çalışırken kolaylıkla yolunuzu kaybedebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Nilay Karagülmez

Marmara Üniversitesi Arşivcilik bölümü mezunudur. Özel bir şirkette İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmaktadır. Bilgi Üniversitesi'nde dersler vermektedir. Aynı zamanda www.tabletseminerler.com ‘da aktif olarak eğitimler vermektedir.
Bulletin Debate adinda kisisel gelisim ve liderlik mailleri yolladigi bir grubu bulunmaktadir.